Proměny Afriky v ukázkách z klasické i moderní literatury
Afrika obohatila světovou literaturu o řadu vynikajících spisovatelů, kteří svým originálním talentem k vyprávění a autentickým pohledem dokázali seznámit svět s Afrikou jako zemí neobyčejné kultury. O spisovatelích a jejich díle ve společenském kontextu i o situaci v současné Africe poslouchejte on-line.
Ve vltavských Kontextech se zpočátku zaměřujeme na nejstarší vrstvy africké literatury, a sice na griotské vyprávění o hrdinovi Sunďatovi. Pozornost věnujeme dvěma autorům z oblastí Pobřeží slonoviny a Mali: Ahmadou Kuruma (autor románu Alláh není povinen) a Amadou Hampaté Ba – autor hrdý na své fulbské etnikum, který sledoval jeho orální tradici, sbíral ji, vydával a svým konáním se snažil o náboženskou toleranci napříč vyznáními.
Pavla Jazairiová: Jela jsem do Afriky proto, abych se tam brodila v prachu

Rozhlasová novinářka vydala rozšířenou verzi knihy Jiná Afrika. Můžou se Evropané na tento kontinent začít dívat bez předsudků?
Střetávání různých, zvláště jazykových vlivů můžeme pozorovat v moderní době v Alžírsku. Cílem francouzské kolonizace byla všestranná asimilace, což z kulturního hlediska znamenalo mimo jiné potlačování všeho arabského. Jedním z autorů, pro které se toto téma stalo tématem celoživotním, je spisovatel Kateb Yacine.
Náš pohled směřuje také do Kamerunu a povídáme si o dvou autorech, kteří se stali kritiky francouzské koloniální politiky, ale posléze každý z nich stanul na jiné straně, a také o současném stavu kamerunského literárního života… A saháme i do literatury egyptské. Jedním ze zásadních autorů je Nagíb Mahfúz, u nás dosud nedoceněný.
Od literatury občas přecházíme i k obecnějším otázkám – i když samozřejmě i ty právě literatura reflektuje. Problémy současné Afriky, pojetí a chápání času, soužití Evropanů a Afričanů, rasová nenávist, migrace – to jsou témata, ke kterým podává komentář Jana Hybášková, velvyslankyně EU v Namibii.
O spisovatelích a jejich díle ve společenském kontextu hovoří Pavla Jazairiová, Luboš Kropáček a Vojtěch Šarše.
Situaci v současné Africe komentuje Jana Hybášková.
Ukázky čtou Alena Zemančíková a Libor Vacek.
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Natočeno v roce 2018.
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.