Pět kapitol ze současné ekonomie. Seznamte se s českými vědkyněmi a vědci, kteří uspěli na světové scéně

20. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy René Levínský

Jak přemýšlejí ekonomové, kteří strávili velkou část své úspěšné kariéry v zahraničí a v současné době pracují na výzkumných pracovištích v České republice? Tomu se věnuje seriál Pět kapitol ze současné ekonomie. Pro vltavský cyklus Kontexty ho připravil René Levínský.

Připravil: René Levínský
Režie: Ivo Kristián Kubák
Premiéra: 16. 3. 2020
Natočeno: v roce 2020

Zatímco deník Handelsblatt sestavuje každoročně žebříček ekonomů z německy mluvících zemí podle jejich publikační úspěšnosti v posledních deseti letech a legitimita ekonomů ve veřejné debatě je tak do značné míry determinována právě touto statistikou, v České republice se k ekonomickým otázkám často vyjadřují zaměstnanci PR oddělení bank nebo ekonomové, jejichž myšlení ustrnulo v minulém tisíciletí.

René Levínský, který pracoval v letech 2000 až 2006 na  Univerzitě Alberta-Ludvíka ve Freiburgu a poté byl devět let zástupcem ředitele Ústavu Maxe Plancka pro ekonomii v Jeně, ve svém pořadu Pět kapitol ze současné ekonomie přestaví šest ekonomek a ekonomů ve věku kolem 40 let, kteří strávili značnou část akademické kariéry v cizině, publikují v prestižních vědeckých časopisech a momentálně pracují na výzkumných pracovištích v České republice.

Ambice být reprezentativním výběrem ale tento seriál nemá, úspěchů srovnatelných s těmi, které pořad představuje, dosáhli například i Filip Matějka, který byl v době natáčení pořadu v USA, či Jakub Steiner, jenž ve stejné době přednášel v Curychu.

Nobelova cena v praxi

Na koho se tedy seriál zaměří? Filip Pertold pracoval na Univerzitě Illinois v Chicagu, Aarhuské univerzitě v Dánsku a Kalifornské univerzitě v Berkeley a publikuje například v časopise American Economic Journal: Economic Policy.

Julie Chytilová a Michal Bauer ve svém výzkumu využívají metody, za které byla letos udělena Nobelova cena za ekonomické vědy, a momentálně se přímo podílejí na studii navazující na dvacet let starý experiment jednoho z letošních laureátů Michaela Kremera. Publikují v časopisech Proceedings of the National Academy of Sciences of the US nebo American Economic Review.

Lubomír Cingl je nejmladším z prezentovaných ekonomů, svou dizertační práci zkoumající vliv stresu na rozhodování obhájil v roce 2016 pod vedením Michala Bauera. Tento výzkum publikoval v Management Science, což je jeden z nejzásadnějších časopisů zabývající se rozhodovacími procesy.

Mariola Pytlíková získala doktorát z ekonomie na Aarhuské univerzitě v Dánsku, pracovala například na Princetonské univerzitě v USA nebo na Univerzitě Pompeu Fabra v Barceloně. Publikuje v časopisech European Economic Review nebo Economic Journal, její práce mají podle Google Scholar více než 1600 citací. Klára Kalíšková pak spolupracuje s prestižním německým Ústavem pro studium práce v Bonnu a publikuje v časopisech Labour Economics nebo Empirical Economics. 

autoři: René Levínský , Hana Slívová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...