Příběhy učených žen II.

18. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alegorie vědy (Goethův památník v Berlíně, 1880)

Osudy učených žen je cyklus vyprávění o nesnadném údělu žen, které usilovaly o vědeckou dráhu časech, kdy to bylo ženám téměř zapovězeno, nebo učinily významné vědecké objevy v době, kdy jejich úspěch nemohl dojít patřičného ocenění právě proto, že byly ženy.

Ženy, které pro své vědecké vzdělání potřebovaly nejen nadání, ale i schopnost čelit dobovým předsudkům. Jejich pohnuté životní příběhy přiblíží dva známí popularizátoři vědy: astrofyzik doktor Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd a profesor Ivo Kraus z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Čtěte takéPříběhy učených žen I.

Vydáme se do Milána začátku 18. století za všestranně nadanou Marií Gaetanou Agnesiovou, představíme Henriettu Swan Leavittovou, americkou astronomku, která objevila přes dva a půl tisíce proměnných hvězd. Také ženu, která přes své nesporné nadání zůstala ve stínu svého muže: Milevu Maričovou, manželku Alberta Einsteina. Řeč bude i objevitelce pulzarů, britské astronomce Jocelyn Bellové-Burnellové. A cyklus uzavře část věnovaná markýze du Châtelet, jedné z nejvýznamnějších matematiček 18. století a milence známého filozofa Voltaira.

Připravila: Jana Olivová

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová