Překvapivý ročník. Cenu Jindřicha Chalupeckého získal Andreas Gajdošík za aktivistický on-line projekt upravených zpráv o Andreji Babišovi

10. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Andreas Gajdošík, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019

Cena Jindřicha Chalupeckého, založená v roce 1990, se mění. Letos se mezi finalisty dostala méně známá jména tvůrců, kteří tvoří především v negalerijním prostředí. Laureátem ceny se stal sedmadvacetiletý Andreas Gajdošík, kterého porota ocenila za on-line experiment kritizující vliv premiéra Andreje Babiše (ANO) na média skupiny MAFRA.

V diváckém hlasování ovšem zvítězila malba etablované malířky Pavly Malinové.

O prestižní cenu, kterou tradičně získává umělec nebo umělkyně do 35 let a tvořící v České republice, soutěžil kromě Andrease Gajdošíka a Pavly Malinové také francouzský umělec Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a umělecká skupina Comunite Fresca.

Finalisté Ceny Jindřicha Calupeckého 2019

„Složení finalistů bylo pro všechny z umělecké scény a širší kulturní sféry velmi překvapivé, protože mezi finalisty byli méně známí a méně etablovaní umělci, kteří se věnují napůl tradičním a napůl netradičním médiím nebo jazyku,“ komentuje jubilejní ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého šéfredaktorka online magazínu Artalk.cz Anna Remešová. Dodává, že dosud patřila cena spíše tradičním médiím, ale letos převládla snaha vystoupit z galerijního prostředí. „Skupina Comunite Fresca tvoří fresky do kanceláří neziskovek, Andreas Gajdošík zase tvoří na internetu velmi participativní umění a Marie Lukáčová se zabývá pohyblivým obrazem v prostředí internetu a tím, jak může být video virální,“ dodává výtvarná kritička Anna Remešová.

Andreas Gajdošík, pohled do instalace Nelidské zdroje / instalace, video dokumentace, tiskoviny. Cena Jindřicha Chalupeckého 2019, výstava

Další muž v pořadí

Letošní laureát Andreas Gajdošík je absolvent Ateliéru intermédií na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT. Umělec, který v tvorbě dlouhodobě kombinuje programátorské schopnosti se sociální a politickou angažovaností je známý především projekty zveřejněnými ve virtuálním prostoru. Mezinárodní porota jej vybrala pro jeho otevřeně aktivistický přístup, konkrétně za on-line projekt Nelidské zdroje. Umělec vytvořil takřka identické duplikáty serverů Lidovky.cz a iDNES.cz., které nabízely vlastní verzi zpráv o Andreji Babišovi (ANO). Projekt však musel částečně skončit, protože majitel serverů, společnost Mafra, Gajdošíkovi hrozil soudním sporem, a tak umělec internetové stránky zase vypnul.

Čtěte také

„Vítězství Andrease Gajdošíka je podle mě jedno z gest, kterým chtěla porota ukázat, že vystupujeme ze zajetých kolejí. Zvolila někoho, kdo je velmi angažovaný, jehož téma je hodně aktuální, což manipulace médií rozhodně je. Mám ale problém s tím, že projekt nepřináší nic nového, neříká nic, co bychom nečekali. Spíš poukazuje na to, co známe. A také mě rozčiluje, že je to v řadě laureátů další muž, přitom na současné umělecké scéně máme celou řadu velmi dobrých umělkyň. To, koho Cena Jindřicha Chalupeckého oceňuje, nereflektuje stav současné umělecké scény,“ dodává kritička a šéfredaktorka Artalk.cz Anna Remešová.

Andreas Gajdošík, pohled do instalace Nelidské zdroje / instalace, video dokumentace, tiskoviny. Cena Jindřicha Chalupeckého 2019, výstava

O finanční bonus se chce Andreas Gajdošík podělit s ostatními finalisty a cestu do New Yorku plánuje nahradit ekologičtějším společným výletem do blízké destinace. Diváckou cenu Českých center a s ní spojený rezidenční pobyt v sídle některého z Českých center získala Pavla Malinová za svou sérii maleb doplněnou o kamenné sochy.

Pavla Malinová, Modla, olej na plátně Cena Jindřicha Chalupeckého 2019, výstava
Spustit audio

Související