Překvapení letošní Turnerovy ceny, všichni jsou vítězové a nikdo není poražený
Nejprestižnější britské výtvarné ocenění si letos mezi sebou po dohodě rozdělili všichni nominovaní. Symbolickým gestem chtěli dát tématům své tvorby stejnou váhu.
Turnerova cena se udílí od roku 1984 a podobná situace se ještě nikdy nestala. Nominované umělkyně a umělci se poprvé potkali až letos v červnu, když začali společně připravovat každoroční výstavu, kde finalisté představují svá díla. Právě při práci na expozici se Lawrence Abu Hamdan, Helen Cammock, Oscar Murillo a Tai Shani dohodli, že by bylo vhodné, aby letošní cena neměla žádného poraženého.
V úterý 3. prosince na předávacím ceremoniálu požádali porotu, aby mohli ocenění převzít společně, protože si nepřejí, aby se do konkurenčního boje stavěly jejich umělecké přístupy a témata, kterým se věnují. Jejich nominovaná díla totiž spojuje reflexe aktuálních společensko-politických problémů (migrace, mučení zajatců v syrském vězení, participace žen v hnutí za lidská práva v Severním Irsku a postpatriarchální utopie). Tvůrci a tvůrkyně považovali za nešťastné, aby se předáním ceny jednomu umělci obrátila pozornost pouze na jeho téma. Proto se rozhodli cenu převzít společně a porota jejich přání vyslyšela.
Výstava Turner Prize 2019 | 28. 9. 2019 – 12. 1. 2020
Turner Contemporary, Rendezvous, Margate, Kent
Prezentace jednotlivých finalistů naleznete zde.
Podobná situace, jako teď v Británii, nastala před dvěma lety na Slovensku při udílení Ceny Oskára Čepana. Co k tomu tehdy mladé umělce vedlo? Poslechněte si celý příspěvek Zuzany Kubišové v rámci pravidelné rubriky Rešeršního oddělení.
Související
-
Společné kreslení rozpouští ega, dokazují mladé freskařky
Mezi letošními finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce do 35 let se objevily tři výtvarnice, které si říkají Comunite Fresca.
-
Přes čáru: Umělci pracují zadarmo a všem to připadá normální
Kurátorka Tereza Stejskalová si před několika lety všimla, že státní instituce nevyplácejí autorům za umělecké výstavy žádné honoráře. Začala se proto zajímat o pra...
-
Divákům pomůžeme, důležitá je ale jejich otevřenost, říká ředitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého
Ještě jim nebylo 35 let, často se věnují multimediálním instalacím a snaží se komentovat svět, ve kterém žijí – to jsou umělci nominovaní na Cenu Jindřicha Chalupeckého.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka