Pražské biskupství a Klášter svatého Jiří – pilíře české státnosti

Rok 973 byl významným mezníkem v historii českého státu. V Praze bylo založeno biskupství a v této souvislosti i svatojiřský klášter, první klášter na území České republiky. Samotné schválení záměru založení pražského biskupství proběhlo na sněmu v saském Quedlinburgu, který se datuje přibližně do období velikonočních svátků. Toto významné 1050. výročí proto v průběhu letošních Velikonoc připomínáme dvěma historickými dokumenty.

V dokumentárním pořadu „Svatojiřský klášter – duchovní srdce Pražského hradu“ hovoří: Renáta Modráková, Jana Maříková-Kubková, Jan Frolík a Petr Sommer.
V pořadu „Pražské biskupství – stavební pilíř české státnosti“ hovoří přední čeští odborníci: Vratislav Vaníček, Jan Frolík a Petr Sommer.
Závěrečné slovo má kardinál Dominik Duka. 
Pořady připravila Markéta Vejvodová.

Významné výročí přináší také jedinečnou možnost ohlédnutí za těžkými zkouškami, které musel překonat ženský benediktinský klášter šířící odkaz první české kněžny sv. Ludmily, jehož první abatyší se stala přemyslovská princezna Mlada.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.