Koncerty, návrat k velikonočním tradicím i premiéra raného Shakespeara. Prožijte Velikonoce s Vltavou
Nejdůležitější křesťanské svátky z celého roku nebo pár dnů volna navíc, čas modlitby i lidových zvyků, příchod jara. Jak budeme slavit Velikonoce, je na každém z nás. Jako průvodce svátečním časem ale může každému znít speciální program Vltavy. Kontemplaci doprovodí koncerty duchovní hudby, zazní ale i rozhovory s výjimečnými osobnostmi, rozhlasové hry či dokumentární pořady.
Výběr z programu
Pátek 7. dubna
9:30 Joseph Haydn: Stabat Mater
10:00 Vizitka – Eva Jiříkovská, scénografka a kostýmní výtvarnice
12:00 Velkopáteční klapačky
13:30 Jaroslav Achab Haidler: Staré pesachové příběhy z knihy Vepřožrout Moške
16:20 Meditace Svatého týdne s díly barokních mistrů a premiéra kompozice Slavomíra Hořínky / Velikonoční festival duchovní hudby
19:30 Četba na pokračování – Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampySobota 8. dubna
9:00 Pražské biskupství – stavební pilíř české státnosti
10:00 Cesta do pravěku – 150 let od narození Eduarda Štorcha
11:30 Knižní pól: Daniela Fischerová
15:00 William Shakespeare: Marná lásky snaha
17:00 Vizitka – herečka Zuzana KrónerováNeděle 9. dubna
10:00 Czech Ensemble Baroque: Adam Václav Michna z Otradovic a jeho Sacra et litaniae
12:05 Miloš Doležal: Horké čelo mého miláčka
15:00 Gabriel García Lorca: Krvavá svatba
17:00 Vizitka – historička umění a spisovatelka Jolanta Trojak
20:00 Koncert bez hranic – Good Times Only, ToystoysPondělí 10. dubna
8:00 Kristova trnová koruna
9:30 Johannes Brahms: Symfonie
10:00 Vizitka – básník Ivo Hucl
15:00 Jan Kopecký: Komedie nová o Libuši a dívčí vojně v Čechách
17:00 Svatojiřský klášter – duchovní srdce Pražského hradu
20:00 SOČR: Otakar Jeremiáš, Medelssohn-Bartholdy, Josef Suk, Edvard Hagerup Grieg a další
Velkopáteční ráno otevře Stabat Mater od Josepha Haydna. Slavné oratorium je návratem ke konci Kristova příběhu, ale i nadčasovým hudebním klenotem. A že Velikonoce nejsou jen svátky křesťanskými, ale překrývají se s židovským Pesachem, připomene povídka z knihy Vepřožrout Moške od Jaroslava Achaba Haidlera. Před večerním koncertem, Janovými pašijemi od Johanna Sebastiana Bacha, zazní nevelikonoční četba z psychologického románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy.
V sobotní Víkendové příloze zazní historický dokument o založení Pražského biskupství v roce 973. Jaké jsou jeho kořeny a víc než tisíciletá historie? Zamyslí se nad akademici i představitelé církve. Pokud patříte spíše k milovníkům mluveného slova a rozhlasových her, připravili jsme pro vás jedno neobyčejné sobotní drama: premiéru nového zpracování rané komedie Williama Shakespeara Marná lásky snaha s Ondřejem Brouskem, Petrou Špalkovou, Viktorem Preissem a spoustou dalších slavných hlasů v brilantním překladu Martina Hilského.
Čtěte také
Na velikonoční neděli se uzavře cyklus Poledních koncertů věnovaný svátkům jara a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Rimskij Korsakov, Mozart nebo J. D. Zelenka vytvořili melodie, které uslyšíte v podání čtyř světových orchestrů. A Pokud milujete hlasy velkých hereckých hvězd, nalaďte si ve tři hodiny odpoledne Hru pro pamětníky. Gabriel García Lorca a jeho Krvavá svatba bude patřit hereckým výkonům Jany Hlaváčové, Daniely Kolářové, Jana Hartla, Josefa Somra nebo Bořivoje Navrátila.
Pomlázka, oblévačka nebo šmigrust – tradice velikonočního pondělí jsou různé, ať už v Čechách, na Moravě, nebo ve Slezsku. Ve vltavském vysílání doprovodí poslední den svátečního volna kompletní nahrávka symfonií Johannese Brahmse z roku 2022 v podání orchestru lipského Gewandhausu. Pomyslným výletem do historie pak bude pořad o duchovním srdci Pražského hradu – Svatojiřském klášteře. Jaké jsou plány na jeho obnovu a co vše se tam ještě dá najít? Na to vše se ve svém pořadu ptá Markéta Vejvodová.
Sváteční dny se promítnou i do témat našich publicistických pořadů. Třeba ve Vizitce se můžete zaposlouchat do rozhovorů s vzácnými hosty: scénografkou Evou Jiříkovskou, herečkou Zuzanou Krónerovou, spisovatelkou Jolantou Trojak a básníkem Ivo Hulcem.
Ať už patříte k těm, kteří od Velikonoc čekají kontemplaci a modlitbu, nebo jen pár volných dnů v pomalu přicházejícím jaru, přejeme Vám, ať jsou to krásné dny. Vltavské vysílání bude s vámi.
Kateřina Svátková
Nejnovější články
-
Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampy. Román mistra české psychologické prózy
Štěpka žije na maloměstě na přelomu 19. a 20. století. Vdá se za bratrance, důstojníka rakousko-uherské armády, který si ji bere kvůli věnu. Ten se ale nakazil syfilidou...
-
Sedm zastavení jara ve skladbách od renesance po současnost. Poledními koncerty provází Lukáš Hurník
V rámci Poledních koncertů zazní sedm zastavení na jarní téma ve skladbách od renesance po současnost, tři z nich si můžete poslechnout také on-line.
-
Pražské biskupství a Klášter svatého Jiří – pilíře české státnosti
Rok 973 byl zásadním mezníkem v historii českého státu. V Praze bylo založeno biskupství a v této souvislosti i svatojiřský klášter, první klášter na území České republiky.
-
Adam Michna z Otradovic neznámý. Poslouchejte unikátní nahrávku jeho První mše
Zřídka uváděné dílo Básníka Loutny z Jindřichova Hradce natočil Český rozhlas v roce 2022.
-
Duchovní Evropa. Evangelium podle Tomáše
S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.
-
William Shakespeare: Marná lásky snaha. Raná komedie nejslavnějšího dramatika
Jak dlouho vydrží navarskému králi a jeho přátelům slib, že se budou věnovat jen filosofii a vyhnou se světským svodům? Sotva ho podepíšou, přijíždí nečekaná návštěva...