Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampy. Román mistra české psychologické prózy
Štěpka žije na maloměstě na přelomu 19. a 20. století. Vdá se za bratrance, důstojníka rakousko-uherské armády, který si ji bere kvůli věnu. Ten se ale nakazil syfilidou... Četbu uvádíme při příležitosti 80. výročí úmrtí autora: Jaroslav Havlíček zemřel 7. dubna 1943 v Praze. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Velká část literárního díla významného představitele naturalisticko-psychologické prózy meziválečného období Jaroslava Havlíčka (3. 2. 1896, Jilemnice – 7. 4. 1943, Praha) zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti. Z plánované trilogie románového cyklu z Podkrkonoší s názvem Ulrychovsko dokončil Havlíček pouze první, a to vyprahlé Vyprahlé touhy (1935). Román vyšel posmrtně roku 1944 v přepracované podobě a pod původním autorovým názvem Petrolejové lampy.
Dílo je pojaté jako sága dvou jilemnických rodin z přelomu 19. a 20. století a na zdůrazňovaném detailu staví realistický obraz doby, prodchnutý (především v líčení marných tužeb nehezké hlavní hrdinky románu) osudovou determinovaností. Autor zde projevil jak schopnost přesné typizace, a to i okrajových postav, tak smysl pro tragikomickou nadsázku a odhalování lyrických vrstev pod nánosem trapně komického zevnějšku. V postavě Štěpy zde spisovatel vytvořil obsažný portrét svérázné a rozporuplné ženské osobnosti, jíž komplikuje osud nepoddajná povaha, nevábný zjev a pozdní sňatek se zchátralým bratrancem. Příběh významně doplňuje obraz života v Havlíčkově rodné Jilemnici.
Související
-
Jaroslav Vrchlický: Královský Hvozd. Poetický popis jednoho výletu k Čertovu a Černému jezeru
Text vyšel poprvé ve čtrnáctidílném cyklu Ottovy Čechy, který měl čtenáře populárně-naučnou formou seznámit s historií, místopisem a památkami části habsburské monarchie.
-
Život kolem nás a v nás v novém cyklu povídek současných českých spisovatelů
Co den, to premiéra: Viktor Špaček, Tereza Semotamová, Simona Bohatá, Adam Gebert, Petra Hůlová a Klára Vlasáková. Nové povídky, texty vybrané ze sbírek i ukázky z debutu.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.