Poslední medvěd. Spisovatelka Hannah Gold spojuje dobrodružství dětí a zvířat s klimatickou krizí

Obzvlášť mě fascinuje motiv vztahu mezi dítětem a zvířetem, říká autorka knihy Poslední medvěd Hannah Gold
Jak souvisí nepřítomnost medvědů na Medvědím ostrově se změnou klimatu? A co když je tam přece ještě jeden poslední medvěd? O tom vypráví stejnojmenná knížka pro děti, za níž britská spisovatelka Hannah Gold získala ocenění jako Blue Peter Book Award a Waterstones Children’s Book Prize.
„Hlavním úkolem spisovatele je, podle mě, dát do knihy tolik zábavy, dobrodružství a podivuhodných věcí, kolik může ‒ aby k dětem nepřistupoval z pozice učitele. Ale když jsem začala psát Posledního medvěda – což je příběh jedenáctileté holčičky, která se spřátelí s ledním medvědem ‒ rozhodla jsem se vyprávění zasadit na skutečné místo. Na Medvědí ostrov, který je na půl cesty mezi pevninským Norskem a souostrovím Špicberky nedaleko Severního pólu. Když jsem rešeršovala, zjistila jsem, že ostrov se jmenuje medvědí, protože na něm dřív opravdu žili lední medvědi, ale teď už se na něj kvůli tání ledovců nedostanou. A začalo mi být jasné, že nemůžu psát o ledních medvědech v současném světě, aniž bych vyprávěla také o ledovcích, ztrátě přirozeného prostředí a ničivých následcích, které to na přírodě zanechává,“ líčí britská autorka knih pro děti Hannah Gold. A dodává: „Obzvlášť mě fascinuje motiv vztahu mezi dítětem a zvířetem. A jednoho dne se mi před očima z ničeho nic vynořil velice živý obraz ledního medvěda, který na mě hleděl velkýma smutnýma očima. A já si říkala, že chce, abych vyprávěla jeho příběh. A tak to začalo.“
Redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková si s Hannou Gold povídala nejen o knize Poslední medvěd, ale i o jejím druhém titulu Ztracená velryba – a také o tom, jak propojit environmentální témata s poutavým příběhem.
Kniha získala Blue Peter Book Award a Waterstones Children’s Book Prize. Dostala se také do užší nominace na dětskou knihu roku v soutěži o British Book Awards a o Indie Book Awards. Ilustrátor Levi Pinfold je držitelem prestižní Kate Greenaway Medal.
Související
-
Formulovat nevyslovitelné. Nobelovu cenu za literaturu získal norský spisovatel a dramatik Jon Fosse
Jon Fosse se věnuje se tvorbě dramatické, prozaické, poetické, esejistické i dětské. Od svého debutu v roce 1983 vydal více než 40 knih.
-
Na psaní mě baví balanc intuice, neřízenosti a správné formy, říká autorka Smrtholky Lucie Faulerová
Jak zní román Smrtholka? Jako skladba Infra 5 od Maxe Richtera, kterou autorka Smrtholky Lucie Faulerová při psaní knihy poslouchala. Román získal Cenu EU za literaturu.
-
Cenu Josefa Jungmanna za rok 2022 získal Patrik Ouředník za překlad Rabelaisova Pantagruela
Cenu Josefa Jungmanna obdržel Patrik Ouředník, který se Rabelaisovým dílem zaobírá tak důkladně, že ho už dříve ve Francii ocenili za mystifikaci v autorově stylu.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.