Plavat proti proudu. Eliška Beranová vypráví nevšední milostný příběh
Nadmíru vydařeným prozaickým debutem se může pochlubit spisovatelka a environmentální právnička Eliška Beranová. Útlá novela nazvaná Chlapec s rybí hlavou vyšla v nakladatelství Malvern. Její obálku zdobí ilustrace od Jakuba Königa, v níž se odráží melancholická a lehce surreálná atmosféra celého příběhu.
Hlavní hrdinkou je bezejmenná dívka, která se po několika letech vrací do svého rodného maloměsta. Přiměla ji k tomu sebevražda nejlepšího přítele z dětství, Romana.
Rybí vášeň samotáře
Inteligentní samotářský chlapec, jehož největší vášní se staly ryby, byl do své jediné kamarádky zamilovaný. Ona v něm spatřovala spíše bratra. O to více si vyčítá, že tu pro něho nebyla ve chvíli, kdy se rozhodl pro dobrovolný odchod ze světa. Trápí se otázkou, jestli k tomu odmítáním jeho lásky sama nepřispěla.
Jejím vyvoleným se stal o tři roky starší Jakub, syn místního podnikatele, který zahořel nejen pro ni, ale i pro Romana. V tomto podivném milostném trojúhelníku nakonec nenalezl štěstí ani jeden z nich.
Retrospektivní cesta Městem
Autorka si vystačila s trojicí ústředních postav. Podobnou uměřeností se vyznačuje i půdorys příběhu a způsob jeho vyprávění, pro které zvolila er-formu a perspektivu vševědoucího vypravěče.
Ústřední dějovou linii představuje hrdinčina noční pouť Městem, při níž jí dělají společnost přízraky minulosti: jakási křížová cesta se zastávkami na vybraných místech. S každým z nich je spojena řada vzpomínek, které ožívají prostřednictvím retrospektivně vylíčených scén a dialogů.
Těžiště devadesátistránkové prózy a její hlavní kouzlo spočívá v bohatosti autorčina jazyka a neotřelosti jejího vidění světa.
Kniha Chlapec s rybí hlavou oplývá výraznou atmosférou a skýtá až překvapivé množství nevšedních obrazů, jejichž smyslovost, barvitost a fantasknost kontrastuje s hrdinčiným rodným Městem, jež je tu vylíčeno jako ošuntělé, bezbarvé a smutné.
Lahodná literární jednohubka
V knize hraje podstatnou roli imaginace. Chlapce s rybí hlavou bych se nezdráhal přirovnat například k románu Anny Bolavé Do tmy, obdobně laděné i vyzrálé prozaické prvotině. Sám jsem si na téhle literární jednohubce smlsl a doufám, že se s její autorkou nesetkáváme naposledy…
Související
-
Pole. Román, v němž mrtví vyprávějí své příběhy
Německého spisovatele Roberta Seethalera čeští čtenáři znají. Nedávno vyšel jeho nový titul Pole. Už několik týdnů se drží na prvním místě bestsellerů týdeníku Der Spiegel.
-
Českou držitelkou Ceny Evropské unie za literaturu se stala Lucie Faulerová s románem Smrtholka
Hudební kompozici prózy i zpracování příběhu o rodinných tragédiích ocenila česká porota, která z pětice nominovaných vybrala letošního laureáta Ceny EU za literaturu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.