Patti Smith: Jsou to jen děti. Četba z memoárů zpěvačky, hudebnice a básnířky

23. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Patti Smith

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Osobité svědectví o americkém kulturním undergroundu konce 60. a první poloviny 70. let v New Yorku. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Zuzana Stivínová
Připravila: Petra Lásková
Překlad: Jaroslav Riedel
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 12. 7. 2021

V roce 1967 jedenadvacetiletá Patti Smith opustila domov a vydala se do New Yorku, aby se tam stala umělkyní. Do města přijela s taškou, ve které měla pár kousků oblečení, skicář, pera a tužky na kreslení a sbírku básní Arthura Rimbauda. Jedním z prvních lidí, které v neznámém městě potká, je student umění a výtvarný experimentátor Robert Mapplethorpe.

03511900.jpeg

Oba v sobě poznají spřízněnou duši a na několik let jsou si navzájem oporou jak v soukromém životě, tak v umělecké tvorbě. Jejich intimní vztah skončí v okamžiku, kdy si Robert přizná svou homosexuální orientaci, i nadále je však spojuje pouto duševního spříznění, které trvá i v okamžiku, kdy Roberta postihne onemocnění AIDS, na které začátkem března 1989 umírá.

Osmého března 1989 jsem s Robertem hovořila naposledy. Tedy naposledy v lidské podobě. Věděl, že umírá, ale pořád tady byla trocha naděje … Ptala jsem se, co bych pro něj mohla udělat … Napíšeš náš příběh? Chceš, abych to udělala? Musíš, řekl, nikdo jiný než ty to napsat nemůže. Udělám to, slíbila jsem, i když jsem věděla, že to bude těžko splnitelný slib.

Před smrtí Robert požádal Patti, aby příběh jejich životního i uměleckého partnerství sepsala. Tak vznikla kniha vzpomínek Just Kids (česky Jsou to jen děti), vyšla v roce 2010. Líčí soužití dvou mladých lidí zapálených pro umění a je také osobitým svědectvím o americkém kulturním undergroundu konce 60. let a první poloviny 70. let v New Yorku.

Čtěte také

Zajímavé jsou však memoáry i v kapitolách, ve kterých pozdější punkrocková zpěvačka, hudebnice, básnířka vzpomíná na svoje dětství a mládí. Narodila se v Chicagu v roce 1946 jako nejstarší ze čtyř dětí. Matka pracovala jako servírka, otec v místní továrně, přesto právě od nich získala odmala vřelý vztah k literatuře, výtvarnému umění i hudbě. Takřka odmala toužila po umělecké dráze, její sny ale dostaly těžkou ránu, když ve dvaceti letech otěhotněla po kratičké známosti s o tři roky mladším chlapcem. Nakonec se rozhodla dítě přivést na svět a dát je k adopci.

Desetidílnou četbu ze vzpomínkové knihy Jsou to jen děti z překladu Jaroslava Riedela připravila Petra Lásková. Režisérka Bela Schenková přizvala k mikrofonu Zuzanu Stivínovou. Vysílá Český rozhlas Vltava v rámci projektu Léto v undergroundu od pondělí 12. 7. v cyklu Osudy.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Renata Venclová
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...