Osudy Michala Anděla. Rozhlasové vzpomínky významného diabetologa
Michal Anděl (*1946) je lékař a univerzitní profesor působící na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, internista specializující se na diabetes, metabolismus a klinickou výživu. V 80. letech v IKEM vedl Jednotku intenzivní metabolické péče a mimo jiné také stál u proměny léčení diabetu prvního typu u nás – zaváděním více dávek inzulinu.
Ve svých rozhlasových vzpomínkách vypráví Michal Anděl o své rodině, která pocházela z otcovy strany z Podbrdska z kovářského prostředí, o dětství prožitém v Praze na Bohdalci a částečně také na letním domě v Harasově. Právě Harasov se stal určujícím pro mládí budoucího lékaře. Dům totiž v polovině padesátých let neoprávněně zabralo Ministerstvo vnitra, na které podal otec rodiny civilní žalobu o vyklizení a vysloužil si tak dlouhá léta komunistického kriminálu pro sebe a další šikanu režimu pro celou rodinu.
Místo vytoužené střední školy tedy Michal Anděl jde studovat na učiliště – do Spolany Neratovice. A až díky práci sanitáře v Thomayerově nemocnici možnost vystudovat střední a v šedesátých letech také vysokou školu. To už byla Fakulta všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze.
Profesor Anděl vzpomíná na atmosféru 60. let, ale i první zranění od sovětských vojáků, která ošetřoval v srpnu roku 1968, na studentskou stávku a dále na normalizační léta. Profesně pak popisuje svou cestu od neurologie v Kralupech nad Vltavou, přes lékařství na vojně a internu v Mělníku, až do Ikemu, kde začala jeho vědecká kariéra.
Po revoluci pak nastoupil jako přednosta na II. interní kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde jednak vybuduje vědecké pracoviště, vede kliniku, ale také působí pedagogicky na 3. lékařské fakultě, jejíž byl dvakrát na dvě funkční období děkanem.
Související
-
Osudy Mileny Lenderové. Vzpomínání historičky a výrazné osobnosti současných humanitních věd
Vedle vysokého odborného renomé je Milena Lenderová také přátelskou kolegyní, přítelkyní zaujatých studentů a feministkou.
-
Osudy Bohuslava Vítka. Rozhlasové vzpomínání hudebního publicisty a dramaturga
Dramaturgii se Bohuslav Vítek věnoval v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK, v Českém rozhlase v Praze či v umělecké radě Pražského jara.
-
Osudy Tomáše Zikmunda. Vzpomínání dlouholetého rozhlasového mistra zvuku a docenta pražské HAMU
Tomáš Zikmund je respektovaným zvukovým mistrem, pedagogem na HAMU a také lektorem v rozhlasové skupině elévů, kteří se připravují na specializovanou rozhlasovou práci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka