Osudy Jaroslava Svobody. Rozhlasové vzpomínání sklářského designéra a výtvarníka, pedagoga i podnikatele
Umělecká činnost Jaroslava Svobody zahrnuje tři oblasti: volnou sochařskou tvorbu, objekty pro architekturu a sklářský design. Ve všech hledá moderní výraz. Rád experimentuje s nejrůznějšími sklářskými technologiemi. Jeho artefakty jsou součástí expozice v americkém Corningu, nejprestižnějším sklářském muzeu na světě.
Jaroslav Svoboda (nar. 1938), jehož otec byl brusičem ve sklárně Inwald v Poděbradech, po ukončení studií pracoval v brusičském ateliéru Uměleckých řemesel v Praze. První samostatnou výstavu svých sklářských děl měl v roce 1967 v Gallery Primavera v Londýně. O dva roky později se Svoboda stal šéfem sklárny ve Škrdlovicích. Dokázal ji proměnit ve významné centrum uměleckého sklářského řemesla. Výrobky z této sklárny jsou dodnes populární a vyhledávané na aukcích.
Po Listopadu 89 založil vlastní sklárnu v Karlově nedaleko Škrdlovic. Devadesátá léta 20. století byla pro české sklo neobyčejně příznivá. Jaroslav Svoboda svůj podnik rozšiřoval, v zahraničí získával nové zákazníky. Ale sklářský boom netrval dlouho. Krize sklářství podle něj začala atentátem na Dvojčata v New Yorku. Sklárna v Karlově krizi přežila hlavně díky zřízení galerie sklářských výrobků v prostoru sklárny.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Miloš Doležal: Čurda ze Staré Hlíny – příběh parašutisty. Jedna zrada, stovky českých životů
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.