Osudy Jaroslava Svobody. Rozhlasové vzpomínání sklářského designéra a výtvarníka, pedagoga i podnikatele
Umělecká činnost Jaroslava Svobody zahrnuje tři oblasti: volnou sochařskou tvorbu, objekty pro architekturu a sklářský design. Ve všech hledá moderní výraz. Rád experimentuje s nejrůznějšími sklářskými technologiemi. Jeho artefakty jsou součástí expozice v americkém Corningu, nejprestižnějším sklářském muzeu na světě.
Jaroslav Svoboda (nar. 1938), jehož otec byl brusičem ve sklárně Inwald v Poděbradech, po ukončení studií pracoval v brusičském ateliéru Uměleckých řemesel v Praze. První samostatnou výstavu svých sklářských děl měl v roce 1967 v Gallery Primavera v Londýně. O dva roky později se Svoboda stal šéfem sklárny ve Škrdlovicích. Dokázal ji proměnit ve významné centrum uměleckého sklářského řemesla. Výrobky z této sklárny jsou dodnes populární a vyhledávané na aukcích.
Po Listopadu 89 založil vlastní sklárnu v Karlově nedaleko Škrdlovic. Devadesátá léta 20. století byla pro české sklo neobyčejně příznivá. Jaroslav Svoboda svůj podnik rozšiřoval, v zahraničí získával nové zákazníky. Ale sklářský boom netrval dlouho. Krize sklářství podle něj začala atentátem na Dvojčata v New Yorku. Sklárna v Karlově krizi přežila hlavně díky zřízení galerie sklářských výrobků v prostoru sklárny.
Související
-
Sklářských řemeslníků je jako šafránu. UNESCO může na neblahý stav upozornit, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá hlavního kurátora Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petra Nového a uměleckého skláře, sklářského výtvarníka a pedagoga Václava Řezáče.
-
Pracovna: V ateliéru sklářského výtvarníka, sochaře a designéra Ronyho Plesla
Rony Plesl patří k našim nejlepším tvůrcům skleněné plastiky. Je autorem filmové ceny Český lev, mnoha pivních sklenic a kolekcí pro značky jako jsou Bomma, Rückl, Lasvit.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.