Osudy Eduarda Marka. Poslechněte si vzpomínky vězně nacistů i komunistů a celoživotního skauta
Eduard Marek patřil mezi nejstarší a nejrespektovanější pamětníky skautského hnutí. Věznili ho nacisté i komunisté. Za odboj si odseděl 7 let. Byl nositelem mnoha medailí a ocenění. O vzpomínky starší než jedno století, ale především o inspirující přístup ke všem životním událostem, i k takovým, které běžně označujeme za tragické, se s námi podělil ve vltavských Osudech. Poslouchejte on-line.
V knize Eduarda Marka a Michaely Tučkové Nebyl den jako druhý se píše: „Život mého otce i můj vypadá jako legenda, ale je tvrdou skutečností. Oba jsme prožívali podobná ‚životní dobrodružství‘, protože jsme vždy trvali na poznané pravdě a nedokázali mlčet k nespravedlivostem a křivdám. Tatínek byl ale více důvěřivý nežli já. Zvláště jsem ho obdivoval pro jeho zásadu ‚host do domu, Bůh do domu‘. Dokázal na dlouhou dobu poskytnout domov v našem bytě, který měl jen dvě místnosti, tomu, kdo se ocitl ‚na ulici‘. Pro maminku to byla další starost a péče, ale ona nikdy též neprotestovala. Já ovšem tak daleko jako otec nešel, a pak ani nemohu o sobě vyprávět všechno. O mně by měli mluvit druzí…“
A také mluvili a rádi, protože i autorka pořadu Eva Ocisková se za panem Eduardem Markem v roce 2020 vypravila díky svým a jeho přátelům z pražského Spořilova, díky muzikantské rodině Pěruškových.
Při každém osobním setkání pan Eduard doslova vléval do žil radost ze života. Nejen barvou svého hlasu, ale svou upřímností, zvídavostí, činorodostí.
Skákali jste někdy padákem? A tvrdí vám někdo, že už je pozdě a že se k tomu nehodíte? Pan Eduard Marek si svůj sen splnil ve svých 102 letech! A jaké to bylo? I to se dovíte v jeho rozhlasových vzpomínkách ve vltavských Osudech.
Související
-
Na křídlech lásky… Osudy známé hudební rodiny Pěrušků
Vícehlasé vyprávění smyčcového kvinteta známých hudebních osobností. Jan a Marcela Pěruškovi mluví o svých předcích, o lásce k hudbě i o soudržném rodinném životě.
-
Za to, že žijeme na Spořilově, může hudba. Spořilovští muzikanti – v domcích i v kostele
Stejně, jako je ojedinělý starý Spořilov, jsou ojedinělí i mnozí jeho obyvatelé. Nejznámějším z nich se věnuje rozhlasový cyklus Českého rozhlasu Vltava Spořilovská bohéma.
-
Miloš Říha: Mají skauti zocelený charakter? To ukáže čas. Naše generace vyhrála historický jackpot
„Skauting pro mě znamená kladení si horizontu a snahu ho překonat. Díky skautingu jsem potkal spoustu inspirativních lidí.”
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.