Osudy Radko Pytlíka. Poslechněte si vyprávění literárního historika, spisovatele a haškologa

1. únor 2022

Radko Pytlík byl literární historik, spisovatel a editor, který se soustavně věnoval dílu Jaroslava Haška. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínání ve vltavských Osudech.

Připravili: Jan Kašpar, Štěpán Sedláček
Natočeno: v roce 2016
Technická spolupráce: Petr Janečka

Do povědomí veřejnosti se Radko Pytlík (1928–2022) zapsal jak svými monografiemi o Jaroslavu Haškovi a Bohumilu Hrabalovi, tak i pracemi o humoru, ovšem předmětem jeho odborného zájmu byla česká novodobá literatura od přelomu 19. a 20. století až po současnost. Během svých studií na FF UK v Praze navštěvoval filozofické přednášky Jana Patočky, stejně jako po studiích, později v životě i „hospodskou Sorbonnu“ Bohumila Hrabala.

V rozhlasovém vzpomínání samozřejmě na tyto osobnosti došlo, ale dozvíme se například i to, jak vypadala mobilizace roku 1938, poslední dny druhé světové války na Letné, ve dnech Pražského povstání, i jak se žilo v poválečných Sudetech, kde Radko Pytlík pobýval. Stranou nezůstaly ani postřehy z rodinného života, podobně jako historikův odborný zájem posledních let.

autoři: Jan Kašpar , Štěpán Sedláček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.