Osud mě sevřel do jediné holé věty. Z básní vězněných čínských autorů

20. únor 2022

Jang Ťien-li, Sú Wan-pching, Liou Siao-po, Liao I-wu nebo Li Pi-feng. Čínští literáti, které spojuje odpor proti režimu, boj za svobodu, ale také zkušenost pobytu ve vězení. Poslechněte si výběr z jejich básní, otištěných v časopisu Plav a revue Pěší zóna. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Vladimíra Bezdíčková, Martin Finger, Igor Bareš
Překlad: Veronika Danešová, Lucie Kalvachová, Zuzana Li, Bohuslav Smil
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2018

Osudy jmenovaných autorů jsou různé, mnozí už ve své zemi nežijí, například Jang Ťien-li dnes působí jako vědecký pracovník Harvardovy univerzity, Liao I-wu žije a píše v Německu. Liou Siao-po „díky režimní péči“ už nežije vůbec. Odsouzeni byli na pět let, na jedenáct, na dvanáct... Důvody? „Za podněcování k podvracení státní moci, za špionáž, za podvracení republiky atd.“ Zkrátka nepřátelé režimu. Své nedobrovolně prožité kusy životů přetavili tito čínští literáti do tematicky různorodých básní – od zoufalého bilancování přes optimističtější vize a naději až k intimní lyrice.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.