Oranžová trpasličí čepička proti vodním dělům. Jedinečná výstava nezávislého polského umění 80. let 20. století

9. září 2023

Výstava Necenzurováno reaguje na zákaz Solidarity a vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981. Otevřena je v kutnohorské galerii GASK.

V prostorách galerie je představeno okolo sto třiceti děl (obrazy, sochy, instalace, plakáty, fotografie, filmy) šedesáti umělců, kteří v tomto období bojkotovali kulturní politiku prosazovanou komunistickými orgány.

Polští umělci bojovali proti brutálnímu režimu nejrůznějšími formami, nejen podobenstvími a historickými paralelami ve výtvarném umění a na divadle, satirickými plakáty a verši, květinovými kříži na veřejných prostranstvích, ale i originálními happeningy: „podpisem“ členů opoziční Oranžové alternativy byli trpaslíci namalovaní na zdech. Objevovali se většinou na místech, kde před tím tajná policie zamalovala opoziční hesla. Oranžoví trpaslíci se stali noční můrou tajných, protože: jak bojovat proti těmto neexistujícím? bytostem a nezesměšnit se? Existence oranžových trpaslíků je – bohužel – důležitá i v současném světě.

Výstava Necenzurováno v kutnohorské galerii GASK, komentovaná prohlídka

V pořadu, který o výstavě „Necenzurováno“ připravil Jiří Kamen, komentují vystavené artefakty její autor a kurátor Tadeusz Boruta a kurátor Richard Drury. Výstava je v GASKu otevřena do 17. 9. 2023.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související