Oranžová trpasličí čepička proti vodním dělům. Jedinečná výstava nezávislého polského umění 80. let 20. století
Výstava Necenzurováno reaguje na zákaz Solidarity a vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981. Otevřena je v kutnohorské galerii GASK.
V prostorách galerie je představeno okolo sto třiceti děl (obrazy, sochy, instalace, plakáty, fotografie, filmy) šedesáti umělců, kteří v tomto období bojkotovali kulturní politiku prosazovanou komunistickými orgány.
Polští umělci bojovali proti brutálnímu režimu nejrůznějšími formami, nejen podobenstvími a historickými paralelami ve výtvarném umění a na divadle, satirickými plakáty a verši, květinovými kříži na veřejných prostranstvích, ale i originálními happeningy: „podpisem“ členů opoziční Oranžové alternativy byli trpaslíci namalovaní na zdech. Objevovali se většinou na místech, kde před tím tajná policie zamalovala opoziční hesla. Oranžoví trpaslíci se stali noční můrou tajných, protože: jak bojovat proti těmto neexistujícím? bytostem a nezesměšnit se? Existence oranžových trpaslíků je – bohužel – důležitá i v současném světě.
V pořadu, který o výstavě „Necenzurováno“ připravil Jiří Kamen, komentují vystavené artefakty její autor a kurátor Tadeusz Boruta a kurátor Richard Drury. Výstava je v GASKu otevřena do 17. 9. 2023.
Související
-
Jak vypadá chata Bohumila Hrabala nebo vila bratří Čapků? Poznejte osudy objektů slavných osobností
V seriálu se vydáme do zlínské vily Miroslava Zikmunda, chaty Bohumila Hrabala, dvojvily bratří Čapků, Semlerovy rezidence a Topičovy vily.
-
Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku II. Objevte mistrovské artefakty spjaté s Čechami
Druhá série cyklu ředitele drážďanské sbírky Zelená klenba Mariuse Winzelera a publicisty Ivana Hartmanna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka