Oldřich Daněk: Rozhovor v Delfách

2. srpen 2018
Herec Ilja Racek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Ve věku 88 let zemřel herec Ilja Racek. Významného člena pražského Divadla na Vinohradech si připomeneme v rozhlasové hře Rozhovor v Delfách, kde ztvárnil roli boha Dionýsa.

Rozhovor v Delfách je hrou o sváru antických bohů, ke kterému dochází těsně po pádu Tróje. Trojici bohů, kteří se setkávají v Delfách, představují Apollón, Dionýsos a bohyně sváru Eris. Jejich spor o jeden lidský život brzy přerůstá v ostrý střet postojů k základním otázkám lidského bytí. Dialogy hry navíc postupně odkrývají i ty nejskrytější pohnutky činů, jejichž netušené a katastrofální následky jakoby se přímo vysmívaly původním úmyslům. Je to hra o vysoké politice, o zasahování do lidských osudů, o zjevných i skrytých příčinách válek a násilí, o paradoxech v dějinách i v životech lidí.

Dramaturg: Pavel Minks

Režie: Josef Henke

Osoby a obsazení:
Apollón (Pavel Soukup)
Dionýsos (Ilja Racek)
Eris (Valérie Zawadská)
hlasatel (Michal Pavlata)

Natočeno v roce 1997.

 

Autorem hry je významný český dramatik, prozaik, scénárista a režisér Oldřich Daněk. Přestože jeho umělecká dráha byla od počátku spojena především s divadlem, už od poloviny šedesátých let se řadil také mezi nejvýznamnější rozhlasové autory. Pro svá díla často využíval podobu dramatického apokryfu, kde prostřednictvím příběhů historie a mýtů poukazoval na problémy současnosti a skrze poklesky dávných hrdinů přibližoval nedostatky nás samotných. Do této oblasti tvorby Oldřicha Daňka patří i Rozhovor v Delfách. Už samotný název napovídá, že dramatikovi byl stavební látkou svět antiky.

Ilja Racek (24. června 1930 - 2. srpna 2018)

Vousatý muž s pichlavýma očima a lišáckým úsměvem, i díky této charakteristice si mohl Ilja Racek zahrát jak historické postavy, tak i různé intrikány, podvodníky nebo upíry. Divákům byl známý jako profesor ze seriálu Strážce duší, primář z Konce velkých prázdnin nebo Herzog ze seriálu Zlá krev.
Mezi jeho výrazné role patří také třeba Július Fučík ve filmu Reportáž psaná na oprátce nebo Jan Neruda v televizním seriálu Laskavý divák promine. Několika generacím televizních i filmových diváků utkvěl v paměti i díky malé roli opilce ve snímku Vrchní prchni.

Jeho doménou ale bylo především divadlo. Byl sice rodilý Pražák, s divadlem ale začínal v Olomouci. První pražské angažmá získal v divadle E. F. Buriana. Měl tu hrát i během vojny, ale překazila mu to Státní bezpečnost, které odepřel spolupráci.
„Ani jsem se tam neohřál, někdy v půlce února se dostavili páni v kožených kabátech. A když jsem neprojevil ochotu se s nimi přátelit a spolupracovat, tak jsem skončil u pomocného technického praporu v Komárně,“ vzpomínal.
Od roku 1966 pak víc než 45 let hrál v Divadle na Vinohradech. Na jevišti ztvárnil především dramatické postavy, často královské jako například v Hamletovi krále Claudia nebo titulní roli ve hře Král Colas.

VYBRANÉ ROLE:

Rozhlas
Král trolů v Gyntovi
Čebutykin ve Třech sestrách
Foltýn - Život a dílo skladatele Foltýna (nenavrhoval jsem, abychom si to nevystříleli na Čapka)
Šajlok Kupec benátský
Teriesias v Oidipovi
Pangalos Candide aneb opimismus

Divadlo
Šašek - Večer Tříkrálový, Divadlo na Vinohradech
Klaudius - Hamlet, DnV
Firs Višňový sad DnV
Fistula - Pokoušení, Divadlo Na zábradlí
Robert - Důkaz Divadlo v Řeznické

 

 

Spustit audio
autoři: Český rozhlas Vltava, iROZHLAS .cz