Odvaha promluvit o bolesti. Opera Tak tiše až se ohlíží k dětství, na něž nelze zapomenout

22. leden 2023

Dětský koník nemusí vždy být jen nevinná hračka a obyčejná hodina tance může skončit jako osobní tragédie. O nevyrovnaných vztazích, které končí zneužitím převahy jedné strany, vypráví opera Tak tiše až od skladatele Slavomíra Hořínky a libretistky Jany Šrámkové. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Hrdinkou jejich dramatu je Žena, která se rozhoduje vypovídat před soudem veřejně o traumatických zážitcích z dětství. Ty se jí postupně vynořují z paměti a přicházejí na scénu v podobě ještě nedospělé Dívky, jež se setkává s autoritativním Mužem. Její hračka i ona sama se poté změní v objekty nelítostné drezúry.

Jako impuls ke vzniku Tak tiše až posloužil skandál s dlouhodobým zneužíváním chlapců z chrámového sboru v bavorském Regensburgu. Hořínka k němu přidal vlastní zkušenosti z dětství, ale také pohled věřícího člověka, kterému katolická církev pomohla vlastní trauma přijmout a zpracovat. Společně se Šrámkovou posunuli námět k obecnému vyznění a vyvarovali se také autobiografických prvků.

S námětem opery Tak tiše až přišel před pěti lety divadelník Petr Boháč, který inscenaci režíroval společně s Miřenkou Čechovou, dirigoval Peter Vrábel. Vynikající výkon ve zpívaných rolích podaly mezzosopranistka Markéta Cukrová jako Žena a Sarah Alon, která ztvárnila její vzpomínky na dětství.

Futurissimo nabízí unikátní možnost poslechu pracovního záznamu premiéry společné inscenace Orchestru Berg a divadelní Spitfire Company. Na nejvyšší možnou míru je v něm zachována autenticita prvního představení z 5. září loňského roku v pražském Divadle Komedie.

autor: Boris Klepal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?