Od eklektismu k modernismu. Adam Štěch provádí vlastním domem architekta Julia Vilamaja Echenize v Montevideu

1. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlastní dům architekta Julia Vilamaja Echenize v Montevideu

Do Uruguaye mě loni mimo jiné přilákala tvorba Julia Vilamaja Echenize, svébytného pionýra moderní architektury, který stál u počátků rozvoje modernismu v zemi. Jeho vlastní vila v Montevideu z roku 1930 je pozoruhodným příkladem stylové fůze meziválečné éry.    

Vilamajó patří k méně známým osobnostem moderní architektury Jižní Ameriky. V hlavním městě Montevideu postavil některé z výjimečných staveb, které hrály zásadní roli pro utváření specifické podoby uruguayského modernismu. Pod vlivem svých slavných zahraničních kolegů jako byli Le Corbusier, Oscar Niemeyer nebo Frank Lloyd Wright rozvíjel od dvacátých let svou vlastní velmi specifickou variantu jihoamerického modernismu inspirovanou mnoha rozličnými styly od arabských staveb a klasicismu až po Art Deco a organickou architekturu. Vystudoval fakultu architektury v Montevideu v roce 1915 ve věku pouhých 20 let. V roce 1921 se vydal do Evropy, kde během tří let navštívil celou řadu zemí včetně severní Afriky. Viděl práci Antonia Gaudího v Barceloně a zamiloval si arabskou architekturu Alhambry. 

Vlastní dům architekta Julia Vilamaja Echenize v Montevideu

S těmito zkušenostmi se vrací do rodné země a začíná stavět eklektické projekty ovlivněné jeho cestami po Evropě. Nejvýraznějším příkladem proměny jeho stylu od eklektismu k modernismu je jeho vlastní dům, který dokončil v roce 1930. Ten se v roce 2012 stal museem a jeho interiéry byly otevřeny veřejnosti a také speciálnímu rezidenčnímu programu pro umělce a designéry z celého světa. Ti pak mohou tvořit v jeho prostorách s velmi originální koncepcí moderní architektury, která se v tvorbě Julia Vilamaja propojuje s eklektickou inspirací historickými styly i mimoevropskými kulturami.

Architekt nikdy nezanevřel na ornament a vytvořil překvapivý projekt, ve kterém se otevřená prostorová koncepce propojuje s citlivými dekorativními detaily, sofistikovaným vestavěným nábytkem nebo svítidly s výjimečným dekoratérským citem. Například stropní svítidlo v hlavním obytném prostoru připomíná se svými barevnými skleněnými kuličkami precizně vyrobený šperk, v zakřivených formám vestavěné pohovky zase zaznívá atmosféra pařížských salónů té doby.  

Vlastní dům architekta Julia Vilamaja Echenize v Montevideu

Během třicátých let se z Vilamaja stala zásadní autorita. Působil jako profesor na škole architektury a v roce 1936 vyhrál soutěž na stavbu rozlehlé budovy fakulty inženýrství v Montevideu. Byla dokončena až v padesátých letech a její přísné betonové objemy předjímají evropský brutalismus. Ještě před tím než v roce 1948 Vilamajo zemřel byl vybrán jako externí konzultant k designu budovy OSN v New Yorku, kterou realizoval mezinárodní tým architektů vedený Američanem Wallacem Harrisonem.

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová