O smyslu a významu literárního díla „naší paní“ Boženy Němcové

Dvousté výročí narození Boženy Němcové může být inspirací k návratům – k jejímu životu, k lidem, kteří tvořili její nejbližší okolí, se kterými spolupracovala, kteří jí v těžkých dobách pomáhali, a v neposlední řadě k jejímu dílu. Právě smyslu a významu literárního díla Boženy Němcové a okolnostem, za nichž vznikalo, jsou věnovány vltavské Reflexe. 

K tématu hovoří historička Magdalena Pokorná, spolueditorka její korespondence, a také Dorota Lábusová, Helena Šebestová a Yvetta Dörflová z Literárního archivu Památníku národního písemnictví, díky nimž byla provedena digitalizace osobního fondu Boženy Němcové. 

Připravila: Milena M. Marešová

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.