Norbert Schmidt: Čechové!

14. prosinec 2023

Nemůžu se odtrhnout od čtyř kamenných tváří, které na mě tak drze zírají. Tři obličeje zakončují špičaté vousy, čtvrtou bradu zdobí důlek, všichni mají holou lebku. Stojím před vícehlavým pohanským božstvem? Nebo je to „jen“ ozdobný podstavec pro pohár nebo svíci?

Ptám se kustodky muzea, co znamená datace „raný středověk“. Váhavě odpovídá: „Vyberte si něco mezi šestým a jedenáctým stoletím.“ Ale rychle dodává: „Každopádně je to nejstarší česká středověká socha!“

Čtěte také

Vycházím ven na ospalé náměstí. Ač je poledne, není tu ani noha. Váhám, kudy dál. Najednou mě do očí udeří velký nápis na výloze prodejny potravin: „Čechové, kupujte u Čechů!“ Tak jsem tomu neutekl, usmívám se v duchu. Původně jsem totiž plánoval výšlap na Říp, ale tam se na dnešek chystali i naši novodobí „obrozenci“. Prý je ohrožuje globalizace, a tak teď chodí s vlajkami po hřbitovech navštěvovat mrtvé buditele a také čas od času šplhají na posvátnou horu praotce Čecha.

Chtěl jsem všem těmhle novým pověstem českým zamávat z dostatečné vzdálenosti od Lechova kamene. A vyslat možná i malý kouřový signál, když už se to městečko, kam jsem alternativně vyrazil, jmenuje Kouřim. Teď ale civím na protější výlohu jako tele na vrata: „Čechové, kupujte u Čechů!“

*

Čtěte také

Evropou už nějakou dobu opět bloudí šedavá strašidla nacionalismu. Je jedno, zda je pozorujete v Amsterodamu, Budapešti, Drážďanech nebo Kouřimi. Jsou si totiž podobná jako vejce vejci. Opět tu i onde hřímají o národních zájmech, dokonce o vlastizrádcích.

*

O týden později se potuluji severním předpolím Pražského hradu. Vše tu září podzimními královskými barvami. Zlatá, zářivě rudá, okrová, tmavě zelená na pozadí černých kmenů. Zahradu nechal zřídit císař Ferdinand, první Habsburk na našem trůně. Jeho bratr císař Karel V. tehdejší jazykové poměry v rodině glosoval takto: „Španělsky mluvím k Bohu, italsky k ženám, francouzsky k mužům a německy ke svému koni.“

Čtěte také

Zastavuji se na terase Královského letohrádku a pomalu si začínám vybavovat další jména spojená s tímto místem. Belveder navrhl italský mistr Paolo della Stella. Patro renesanční stavby dokončil Němec Bonifác Wohlmut.

V letohrádku se roku 1600 potkal dánský astronom Tycho Brahe s bádenským matematikem Johannesem Keplerem, který právě dorazil ze Štýrského Hradce. Ujistili nás mimo jiné o tom, že se vesmír kolem naší Země skutečně netočí. Národní obrození tady zanechalo cyklus výjevů z českých dějin. Malovali ho studenti pražské akademie pod vedením Christiana Rubena z Trevíru. Novou schodišťovou halu, jež měla vést do české síně slávy, navrhl Vídeňák Pietro Nobile.

Čtěte také

Když se tak dívám z Belvederu na katedrálu, napadá mě, že bych mohl pokračovat v dost podobném výčtu i tam. Mistr stavitel Matyáš pocházel z francouzského Arrasu a Petr Parléř z Švábského Gmündu. Špičku jižní věže, nejvyšší partii stavby – stejně jako u letohrádku – dokončil Wohlmut. A pak ještě trochu vylepšoval rakušák Nikolaus Franz Leonhard von Pacassi. Český architekt Josef Mocker, který první zemský kostel v 19. století dostavoval, byl ostatně také německého původu. A abych nezapomněl, sv. Vít, hlavní patron katedrály, se narodil na Sicílii.

A když už jsem u těch panovníků: Pražský hrad z feudálního sídla na symbol české demokracie přebudoval po vzoru řeckých Athén a amerického Washingtonu prezident T. G. Masaryk, jehož maminka prý mluvila lépe německy než česky. Po otci byl TGM Slovák. Za hradního architekta si prezident Osvoboditel vybral Slovince Jože Plečnika.

Čtěte také

Pozoruji potemnělou siluetu hradního ostrohu, ten prastarý střed České země. Ve městě pode mnou se začínají rozsvěcet okna. Mosty, které spojují oba vltavské břehy, se mění v zářivá neuronová vlákna.

Vzpomínám na kouřimskou modlu a nápis na výloze.

Nic naplat, milí Čechové, jen se tu rozhlédněte.

autor: Norbert Schmidt
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.