Nora Ikstena: Naďa. Příběh z každodenního života současné ženy

11. prosinec 2022

Neúprosný, drsný život, každodenní starosti a zvraty i vlastní chyby a povahové stíny. S tím vším se konfrontuje také Naďa, hrdinka povídky oceňované lotyšské prozaičky. Čte Apolena Veldová. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Apolena Veldová
Překlad: Míša Bečková
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2008

Nora Ikstena absolvovala lotyšskou filologii na rižské univerzitě, poté byla vědeckou pracovnicí muzea a redaktorkou, studovala též anglický jazyk a literaturu v USA. Do literatury vstoupila počátkem 90. let kulturněhistorickou statí a dvěma sbírkami povídek. Velkého ohlasu se dostalo jejím dvěma románům (Oslava života a Učení panny), v nichž se v různých podobách ženské lásky odkrývají archetypické vrstvy lidského bytí. Autorka vkládá do svých děl magické formule i mýtické odkazy, její styl bývá někdy přiřazován k magickému realismu, čerpá z modernismu konce 20. století.

Sbírka povídek s názvem Životní příběhy (z níž je i povídka Naďa) představuje v autorčině tvorbě zásadní změnu a vysloužila si uznání kritiky. Jejími hrdinkami jsou dnešní ženy v konfrontaci s každodenním životem, jeho zvraty, starostmi i radostmi, často s poměrně drsným a neúprosným zobrazením.

V roce 2001 získala Nora Ikstena nejvyšší lotyšské ocenění − Výroční cenu za literaturu.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.