Obratník Raka, Tichá noc nebo Pestré vrstvy. Vánoce na Vltavě ve znamení velkých premiér i klasiky z archivu

V ulicích světla, všude znějí přání klidu a pokoje, za okny je mrazivý vzduch. Vánoce se blíží a vltavské vysílání bude i letos slavnostní. Tradiční tituly velké klasiky se ladně propojí s novinkami v hudbě, literatuře i rozhlasových hrách.

VÝBĚR Z PROGRAMU

 • 13. 12. Paul Plamper: Tichá noc
 • 17. 12. Jarmila Glazarová, Martin Františák: Advent /PREMIÉRA/
 • 18. 12. Vánoční den Eurorádia (přímé přenosy začínají v 10, 12, 14 a 20 hodin)
 • 20. 12. Paul Plamper: Tichá noc II. /PREMIÉRA/
 • 22. 12. Koncert jazz: Lenka Dusilová & Cotatcha Orchestra
 • 24. 12. Václav Kliment Klicpera: Lhář a jeho rod /PREMIÉRA/
 • Od 2. 12. Henry Miller: Obratník Raka /PREMIÉRA/
 • 22. 12. Ivan Landsmann: Pestré vrstvy /PREMIÉRA/
 • 24. – 26. 12. Bohuslav Reynek: Had na sněhu / Rybí šupiny /PREMIÉRA/
 • 24. 12. SOČR: Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční
 • 25. 12. Klapka: Atmosféra Vánoc ve filmu
 • 26. 12. Polední koncert z Kolína nad Rýnem: melodie Vánoc hraje Symfonický orchestr WDR

Už loni Vltava před Vánoci odvysílala hru současného německého autora Paula Plampera Tichá noc. Letos si ji připomeneme reprízou a s oblíbenými herci v čele s Ivanou Uhlířovou, Petrem Čtvrtníčkem, Jakubem Žáčkem nebo Vilmou Cibulkovou se nově znovu přesuneme do poněkud houstnoucí atmosféry v jedné rodině. Tentokrát to bude ještě s pandemií koronaviru navrch! Inscenace s názvem Tichá noc II je na programu 20. prosince.

Paul Plamper: Tichá noc. Vilma Cibulková, Petr Čtvrtníček

A není to jediná velká dramatická premiéra. Nové zpracování klasiky přinese dramatizaci románu Advent Jarmily Glazarové od Martina FrantišákaIgorem Barešem, Terezou Dočkalovou a mnoha dalšími. A klasika ještě větší bude inscenace hry Lhář a jeho rod od obrozence Václava Klimenta Klicpery, která zazní přímo na Štědrý den. Režisér Lukáš Hlavica se ve studiu potkal s Kamilem Halbichem, Miroslavem Hanušem nebo Ondřejem Brouskem.

Pozdní večerní hodiny budou i v předvánočním čase patřit Četbě s hvězdičkou. Celým prosincem se potáhne kdysi skandální a dnes už kultovní Obratník Raka Henryho Millera. Naváže pak další premiérová četba Pestrých vrstev od Ivana Landsmanna, který se stal literární hvězdou navzdory sobě samému. Prosincové Osudy nahlédnou do života dramatika, spisovatele, herce a režiséra Arnošta Goldflama. A překrásné premiérové texty Bohuslava Reynka doprovodí sváteční dny v Povídce.

Bohuslav Reynek, Petrkov, 1967

I v hudbě se vltavské Vánoce budou jemně rozpínat mezi naprostou klasikou, jakou je Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby, pastorely a vánoční koledy, a novější hudbou. Už týden před začátkem svátků ale Vánoce na Vltavě pomyslně zahájí cyklus čtyř přímých přenosů koncertů Vánočního dne Eurorádia. Ve čtyři časy v neděli 18. prosince zazní na Vltavě přímé přenosy ze čtyř zemí: Kanady, Finska, Francie a České republiky. Dva dny před Štědrým dnem se vrátíme do Brna na koncert Lenky Dusilové a Cotatcha Orchestra. A přímo v den příchodu Páně samozřejmě nebude chybět Česká mše vánoční v úplně novém nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

TOP 10 pořadů roku 2022

Nepřestáváme vysílat ani naše publicistické pořady, kde se bude tradičně bilancovat. Co se dělo a děje v kultuře v roce 2022? Zeptá se podcast Akcent. V Artcafé přibydou zvláštní hudební díly. Vánoční Mozaiku ozdobí nové seriály věnované architektuře, reflexe českého a slovenského divadla posledních 30 let nebo projekt Evropské hlavní město kultury 2028. Pozvání k předvánočnímu velkoformátovému rozhovoru pořadu Vizitka dostala například herečka Alena Vránová, pěvkyně Eva Urbanová, herec Vladimír Javorský nebo fotograf Viktor Kolář.

Adventní doba na Vltavě bude plná klidu, četby, hudby i novinek z kulturního světa. Tak ať vás „Umění slyšet“ neopouští ani o Vánocích.

Kateřina Svátková, Klára Fleyberková

Nejnovější články

Stránky