Nonsens všemi smysly. Povídky Emanuela Frynty, Ivana Vyskočila a Edwarda Leara

13. květen 2022

Nonsens – nesmysl a samoúčelná hra se slovy, nebo zjevení jinak skrytého, pravého smyslu? Letos 12. května si připomínáme 210. výročí narození jednoho z králů nonsensové literatury, anglického spisovatele Edwarda Leara. Jubileum autora slavných limeriků nás inspirovalo k výběru textů do vltavské řady Povídka. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Ivan Vyskočil: Příběh s vanou, Zlaté číslo
Účinkuje: Ivan Vyskočil
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 1999.

Emanuel Frynta:
Banální případ, Žomežámo Lochman, Jazykozpytný příběh, Dobré zvíře omega

Připravil: Dominik Mačas
Účinkují: Ivan Řezáč, Jan Holík
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 11. 5. 2022

Edward Lear:
O čtyřech dítkách cestujících kolem světa..., O sedmi rodinách od jezera Piplpopl...

Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Antonín Přidal
Účinkují: Josef Jelínek, Michal Štěrba, Jan Holík
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 12. a 13. 5. 2022

Absurdita, humor, paradox. To jsou palné zbraně nonsensové literatury na poli poezie i prózy. Vzpomeňme díla světových autorů Christiana Morgensterna, Lewise Carrolla nebo Daniila Charmse. U nás pak zejména prózy Ivana Vyskočila a Emanuela Frynty. A právě textům posledních dvou jmenovaných, spolu s prózami Edwarda Leara, bude tento týden věnován. 

Fryntův jedinečný smysl pro nesmysl

Emanuel Frynta (1923–1975) je nenápadným velikánem české literatury. Překladatel Puškina, Lermontova, Čechova, esejista a také skrytý básník a povídkář s „jedinečným smyslem pro nesmysl“. Až třináct let po jeho smrti se ke čtenářům dostala okouzlující knížka básniček Písničky bez muziky a za dalších pět let soubor „posbíraných věcí, drobniček, pokusů, záznamů a hříček“ Závratné pomyšlení, kde se vedle dalších dosud nepublikovaných básniček objevují i jeho krátké povídky.

Čtěte také

Nonsensová poezie i próza Emanuela Frynty je podmanivá nejen svým smyslem pro humor, ale především virtuózní prací s jazykem. Ze souboru Závratné pomyšlení vybíráme čtyři krátké texty. Skromného génia bez koníčků a pozorovatele kroužkovaného Ů představuje autor v povídce Banální případ. „My, Češi, jsme národ muzikantů, máme to v krvi, to je málo platný,“ říká Žomežámo Lochman, hrdina druhé povídky, který trpí „jak Hus“, aby se v Argentině naučil hrát na housle a trumfnul místní kytaristy. Jazykozpytný příběh nás nebude zajímat ani tak pro líčenou vysokohorskou lásku astronoma a půvabné chatařky, jako spíše pro jeho prospěch jazykozpytu. Dobré zvíře omega nakonec potvrzuje starou pravdu, že druhým radíme vždy lépe než sami sobě.

Jubilant Eward Lear

Anglického spisovatele a ilustrátora Ewarda Leara (1812–1888) celý život trápily problémy se zdravím, přesto nepropadl životu v chmurách. Obdařil viktoriánskou Anglii humorem hravým a dravým, který překonal staletí. Pro českého čtenáře je tomu tak díky překladatelskému mistrovství Antonína Přidala, který je právě s Learovým dílem neodmyslitelně spojený. Přeložil i texty z Velké knihy nesmyslů, kde vedle básniček najdeme i několik krátkých próz.

Posluchači si budou moci v rozhlasové premiéře vyslechnout strhující příběh O čtyřech dítkách cestujících kolem světa, který poutavě líčí neobyčejné dobrodružství Violety, Prákuly, Kvída a Lionela jakožto i kočky Číči a obstarožního Kvakamáše na cestě lodí po podivuhodných neznámých zemích, ale i velice poučnou bajku z Blemblamblie O sedmi rodinách od jezera Piplpop a navíc tři zaručené recepty na šmakózní lahůdky (Rozbdélníkový koláč, Miniblabézní kotlety a Hromboucké taštičky), které si můžete zkusit uvařit i u vás doma.

Nonsensové texty Ivana Vyskočila

Velký nonsensový týden od 9. května ve vltavské Povídce završí dvě reprízy povídek spisovatele, herce a pedagoga Ivana Vyskočila Příběh s vanou a Zlaté číslo.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?