Władysław Reymont: V kuřárně opia. Příběh s tajemným námětem v duchu Edgara Allana Poea

7. květen 2022

Poslechněte si povídku jednoho z nejvýznamnějších představitelů uměleckého hnutí Mladé Polsko, nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1924. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Vladimír Pokorný
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Libor Martinek
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 17. 5. 2020
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Polský prozaik Władysław Stanisław Reymont (1867–1925) se stal v roce 1924 laureátem Nobelovy ceny za literaturu. V polské literatuře se prosadil svou houževnatou prací, silou barvitého vidění a skvělým pozorovacím talentem, přitom se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů uměleckého hnutí Mladé Polsko. Roku 1899 byl zraněn při železničním neštěstí, obdržel odškodnění a stálá renta, vyplácená železniční společností, mu umožnila léčení v Itálii a cestu do Francie.

Překladatel Bořivoj Prusík napsal o Reymontovi na stránkách Lumíru v roce 1905 tato výstižná slova: „Schopnost chápati život se stránky zevní, charakteristické, učinila Reymonta povolaným malířem světa, v němž vystupují ostře jednotlivci, nenormální na své dráze životní, nefilisterští duchem, sžíraní ohněm ctižádosti, snů, bídy, do nebe sahajícího vzletu; rozdíraní závistí, bojem, zklamáním a spojení společnou bídou, hysterií, fanatismem.“

Povídka V kuřárně opia (W palarni opjum) pravděpodobně vychází z autentického zážitku autora (Reymont nebyl jediným polským umělcem přelomu 19. a 20. století, který na sobě poznal účinky opia, jež se v té době užívalo také k léčebným účelům). Hrdina příběhu (stejně jako Reymont) navštívil v roce 1894 Londýn. Postavy a místa ale mohou být smyšlené.

Povídka vyšla poprvé v souboru Ave Patria v roce 1907. Z antalogie polské fantastiky hororu V duchu Edgara Allana Poea (2019) ji pro rozhlas vybral překladatel a editor Libor Martinek.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?