Milostné povídky mistra německé prózy Hermanna Hesseho
Blouznivé studentské lásky, romanticky rozervaná srdce, příběhy lásky manželské či vztahy prožívané v pozdním věku. Láskou živené příběhy, které Hermann Hesse vypráví, mají mnoho podob. Z výboru jeho Milostných povídek vám ve vysílání Vltavy nabídneme několik z nich. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Spisovatel, básník a esejista a nositel Nobelovy ceny za literaturu Hermann Hesse (1877–1962) navázal ve svém díle na nejlepší tradice německé klasiky a romantiky, ale vytvořil zároveň svébytný a osobitý celek, ovlivněný i znalostí filozofie, psychoanalýzy a východních nauk.
Hesseho umělecká tvorba v období mezi dvěma světovými válkami vycházela ze spojení evropského humanismu, indického buddhismu a Jungovy psychoanalýzy. Tuto jednotu viděl Hesse v tom, že tak jako je podle indické filozofie lidská duše nekonečnou množinou převtělení a z každého minulého života si člověk něco odnáší do toho příštího, tak je i podle evropských psychoanalytiků lidská osobnost utvářena množstvím vlivů, přičemž se v ní touha po duchovní svobodě sváří se smyslností a rozum s citem.
Každé hnutí naší duše, tak jak jej pociťujeme a v životě zároveň prožíváme, je láska. Šťastný je tedy ten, kdo se lásce cele oddal. Láska však není stejná jako žádost. Lásky dosáhneme pouze skrze touhu.
Hermann Hesse
Hermann Hesse: Onoho letního večera
Pozvání na rodinnou zahradní slavnost v domě ředitele Gelbkeho je pro mladého muže vytržením z nuzného života. A i když se mu nechce mezi lidi, cítí se unavený a netečný a nechce nikomu lhát a předstírat, že se mu daří dobře a že je v naprostém pořádku, na slavnost ke svému šéfovi nakonec přeci jen dorazí. Onoho letního večera se tak díky tomu seznámí s jednou sympatickou dívkou...
Hermann Hesse: Nevěsta
Mladý ředitel čajových plantáží na Cejlonu se při dovolené v Evropě seznámí s půvabnou Italkou. Je z toho láska na první pohled. Následují rychlé zásnuby a pak tři roky odloučení vynucené mužovými pracovními povinnostmi na Ceylonu. A za takovou dobu se ledacos změní...
Hermann Hesse: První dobrodružství, Co viděl básník večer
Muka duše uvězněné v osidlech lásky. V Prvním dobrodružství o osmnáctiletého učně projevuje zájem bohatá mladá vdova. Pozve ho k sobě domů na večeři. Využije mladík příležitost, která se mu nabízí? Povídka Co viděl básník večer je prostoupená vůněmi a teplem červencového večera. Zamilovaný pár se vrací polní cestou k vesnici. Vše je naplněné zdánlivě nekonečnou láskou, a přece je konec vztahu milenců tak blízko.
Hermann Hesse: Kavalír na ledě, Nekuřačka
První povídka přináší vzpomínku na nevinné první milostné vzplanutí při bruslení na zamrzlé řece v Gerbersau. Vypravěče druhého příběhu při prázdninové cestě vlakem do Itálie okouzlí podivuhodně krásná spolucestující. Je jí natolik fascinován, že oproti původnímu plánu vystoupí na stejné zastávce jako ona a vydává se za ní do města, aby se s ní ještě mohl setkat.
Hermann Hesse: Hra stínů, Krásný sen
Láska a smrt jsou věrné družky. Baladický příběh z rytířských časů Hra stínů vypráví o lásce básníka Floriberta ke krásné, ale poněkud frivolní paní Agnes. V povídce Krásný sen umírá mladý muž, student gymnázia Martin Haberland. Sen, který se mu v horečce zdá, ho ale naplňuje štěstím a láskou, za života dosud nepoznanou.
Související
-
Povídky o lásce od Rainera Marii Rilkeho, Josefa Kocourka, Johna Galsworthyho nebo Oskara Jellineka
Kolik podob má láska? Milostných příběhů je nespočet. V něčem jsou si možná podobné, ale každý je jedinečný. Tak jako ty, které jsme pro vás vybrali do vltavské Povídky.
-
Lafcadio Hearn: Karma plná vášně. Láska až za hrob není vždycky jenom vzletná metafora
Příběh milostného vzplanutí, které svazující společenská pravidla a normy zbaví osudovým způsobem naplnění. Co se nepovede za života, může se zdařit po smrti?
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.