Arnošt Goldflam: Vzpomínky babičky z minulého století. Dokumentární hra podle autentických vzpomínek
„Nic není na světě než trápení, a přece je radost na něm bejt,“ píše ve svých vzpomínkách Antonie Kavalírová. A v tomto duchu se odvíjí celé její vyprávění o pohnutém, ale vrchovatě naplněném životě, které se stalo inspirací pro hru Arnošta Goldflama. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 1859 vyhověla tehdy pětapadesátiletá Antonie Kavalírová žádosti svých deseti dětí a začala psát vzpomínky. První věty se objevily v sešitu, který ona nazývala památník, 7. května. Byla sobota a ona začala jeho stránky pokrývat českým textem, ale psaným německým kurentem.
Její tehdy již zesnulý muž byl zakladatel sklářské hutě v Sázavě. K založení později světoznámých skláren Kavalier ale vedla dlouhá a mnohdy strastiplná cesta. Jak paní Antonie píše: „Při těch upomínkách člověka to někdy ovane a někdy zas až srdce se ulekne a zas dál pookřeje. A musíme všecko jedno s druhým mile a trpělivě snášet; a tak nám ty leta utečou, ani se člověk nenaděje. Přála bych každýmu, kdo bude to moje starodávné škrábání číst, aby ucítil, ale ne zkusil, co jsem já do svých padesáti šesti roků přežila. Moc zlého a trpkého a málo dobrého jsem v tom svým dlouhým věku okusila.“
Zápisky později zdědil Josef Jan Frič, syn J. V. Friče a Anny Sázavské (Kavalírové), který se rozhodl tento výjimečný záznam rodinné historie publikovat. O vydání napsal: „Svůj památník sepisovala babička snad rok, snad dvě léta pilně den co den. Slýchal jsem o tom nejednou vyprávět. Sedávala v myšlenkách v besídce při řece u sázavského mlýna a psávala pak u stolku v hořejší ‚seknici‘ s vyhlídkou na zámek a okolní kopce. Psala hned na ráz bez jediné chyby.“ Hned po prvním vydání v roce 1929 se dílko stalo literární raritou.
V roce 1988 napsal podle této předlohy Arnošt Goldflam dokumentární hru s názvem Vzpomínky babičky z minulého století. Režisér Zdeněk Kozák do hlavní role obsadil Helenu Trýbovou.
Související
-
Nemám povahu na to být šťastný, říká divadelník Arnošt Goldflam
Divadelník a spisovatel mluví o tom, jaký je režisér, jak ho v tvorbě inspirují zlé sny a co pro něj znamenala Brněnská bohéma.
-
Božena Němcová: Babička
Babička je osobitou prózou, v níž Němcová originálně zpracovala autobiografické reminiscence a evokovala tak idylický svět dětství a harmonie venkovského života.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.