Lafcadio Hearn: Karma plná vášně. Láska až za hrob není vždycky jenom vzletná metafora

26. duben 2024

Příběh milostného vzplanutí, které svazující společenská pravidla a normy zbaví osudovým způsobem naplnění. Co se nepovede za života, může se zdařit po smrti?

Účinkuje: Michal Bumbálek
Připravila: Petra Hynčíková
Překlad: Roman Tadič
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 26. 4. 2024

Karma plná vášně je tradiční příběh – takzvaný kaidan banaši. Strašidelné, až hororové vyprávění, které bavilo čtenáře a posluchače v době Edo, tedy už před čtyřmi sty lety. Hearn v ní převyprávěl jednu z více dějových linií příběhu Pivoňková lucerna geniálního současníka Enčóa.

Magické vyprávění přibližuje duchovní svět dávného Japonska zalidňující krajinu božstvy, démony a duchy, kteří dokážou formovat lidské konání, jehož důsledky nelze překročit. Všemu vládne karma, zákon příčin a následků z minulých životů.

Lafcadia Hearna zavedla do Japonska předminulého století profese novináře. Okamžitě pocítil spirituální příbuznost a afinitu k duchovnímu světu země vycházejícího slunce. Oženil se s dcerou zchudlého samuraje a Japonsko se trvale otisklo do jeho tvorby. Záliba v tajemství, podivnu, nadpřirozenu mu zůstala celý život.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.