Renesanční umělec Arnošt Goldflam a jeho Osudy
Přehrát celý seriál (10 z 10 dílů)
1. díl: Osudy Arnošta Goldflama
2. díl: Osudy Arnošta Goldflama
3. díl: Osudy Arnošta Goldflama
4. díl: Osudy Arnošta Goldflama
5. díl: Osudy Arnošta Goldflama
6. díl: Osudy Arnošta Goldflama
7. díl: Osudy Arnošta Goldflama
8. díl: Osudy Arnošta Goldflama
9. díl: Osudy Arnošta Goldflama
10. díl: Osudy Arnošta Goldflama
Arnošt Goldflam je autorem nejméně 80 her a dramatizací, na svém kontě má desítky inscenací v řadě českých divadel. Napsal několik sbírek povídek, ztvárnil řadu rolí v divadle, filmu, televizi a rozhlase. Od roku 1990 vyučoval na Divadelní fakultě JAMU a v roce 2007 byl jmenován profesorem. Ve své tvorbě čerpá z prožitého nebo z bohaté rodinné historie. A jak dokládají jeho rozhlasové memoáry, má z čeho. Poslechněte si vltavské Osudy.
Technická spolupráce: Petr Janečka
„Neměl jsem o sobě nikdy vysoké mínění. Měl jsem vždy pocit, že jsem se ke věcem, které dělám, dostal nějakým podvodem a že to praskne a provalí se to. Proto jsem rád, že jsem se dožil důchodu a nějak už vyžiji, už jsem knihy a hry napsal, už to nějak přetluču,“ prohlásil o sobě s nadhledem v jednom z rozhovorů divadelní režisér, dramatik, herec pedagog a spisovatel Arnošt Goldflam.
Je synem židovských rodičů. Otec pocházel z Vídně a maminka od Lvova. Třináct členů jeho rodiny zahynulo v koncentračních táborech. Válečnými útrapami prošli i jeho rodiče. Sám se sice narodil rok po válce, přesněji 22. září 1946, ale válečná, byť zprostředkovaná zkušenost je pro jeho tvorbu určující. Podobně jako již prožitá padesátá léta.
Slévač i divadelník
Ve snaze vyhovět přání otce studoval medicínu. Dva semestry. Pak pracoval jako slévač, dva roky dělal pomocného dělníka na Výstavišti. Živil se také jako rozpočtář v Cheposu, v Královopolské strojírně. Zároveň se věnoval malbě, grafice a litografii. Stal se členem spolku s názvem Brněnská Bohéma. Nakonec ale u něj zvítězilo divadlo.
Podal si přihlášku na JAMU a v roce 1977 studia úspěšně dokončil. Na krátkou dobu získal angažmá v dnes již neexistujícím divadle Večerní Brno. Pro jeho kariéru se stalo určující působení v Hanáckém divadle v Prostějově. To se od samého začátku profilovalo jako autorská scéna a Arnošt Goldflam se stal jednou z jeho klíčových postav. Později se toto divadlo, už jako jedna z nejvýznamnějších tuzemských scén osmdesátých let, transformovalo do HaDivadla a v polovině 80. let se přesunulo do Brna.
Po odchodu z HaDivadla působil Goldflam v mnoha českých a moravských divadlech: Dejvickém divadle, v Divadle v Dlouhé, Klicperově divadle v Hradci Králové, v Národním divadle v Brně a také v pražské Ypsilonce, kde uvedl svou zatím poslední autorskou inscenaci Let do nebe aneb Fata morgana.
Které etapy svého života hodnotí jako nejsilnější a které by naopak vymazal? Poslechněte si celý rozhovor s všestranným umělcem Arnoštěm Goldflamem
Do povědomí diváků se dostal i díky filmovým a televizním rolím. Výraznější filmové role získal v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntág, pohádce Lotrando a Zubejda nebo v seriálu Proč bychom se netopili. Významná je jeho pedagogická práce na Jamu. V posledních letech se stále více věnuje literatuře. Pro své děti z druhého manželství s výtvarnicí a scénografkou Petrou Goldflamovou-Štětinovou začal psát dětské knížky.
Případ Bedřicha Samky, Osudy jednoho Figury, Život a dílo Viktora Laudy, Budou vyvoláni jménem, Pavel, Pavel, Pavel. To jsou názvy Goldflamových rozhlasových her, jejichž výčet dokládá jeho zájem o rozhlasovou dramatiku. Aby byl rozsah Goldflamovy spolupráce s Českým rozhlasem zřejmý, bylo by záhodno doplnit seznam o prozaickou tvorbou publikovanou v rozhlase a také o výčet titulů, na kterých se Arnošt Goldflam podílel jako interpret.
Související
-
„Býval jsem velký čtenář už od dětství,“ říká Arnošt Goldflam
Ze své knihovny vybírá spisovatel, dramatik, režisér a herec Arnošt Goldflam. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2018.
-
Vánoce ve znamení velkých premiér i klasiky z archivu. Nevypínejte Vltavu ani o svátcích
Na závěr roku jsme si připravili řadu svátečních pořadů, které byste si neměli nechat ujít.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.