Zbraně Made in Norway v rukou teroristů. Napínavý příběh s Petrou Bučkovou v hlavní roli
Kapitánka Oda Skarová – vyslaná armádou na zahraniční misi – se ocitá před zásadním rozhodnutím. Co dělat, když zbraně, které zabíjely v rukou iráckých teroristů, pocházejí z jejího rodného města, z továrny, která zaměstnává i její vlastní rodinu? A co všechno je třeba překonat při cestě za pravdou? Made in Norway – nejlepší rozhlasový seriál z Prix Europa 2020 vysílá Český rozhlas Vltava v premiéře. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Armádní kapitánka Oda Skarová je společně s dalšími norskými vojáky a také s americkými jednotkami součástí mise v Iráku, jejímž cílem je vycvičit místní síly. Během zásahu u napadené irácké nemocnice objeví, že zbraně, které útočníci použili, byly pravděpodobně vyrobeny v norském závodě Nammo v Raufossu, jejím rodném městě. Když se při následujícím výjezdu ocitne v utajovaném zbrojním skladu, je blízko fatálnímu odhalení. Se svou jednotkou se však stane cílem útoku, při němž jeden z vojáků přijde o život. Ona sama je, společně s vážně zraněným poručíkem Munkebyem, transportována zpátky do Norska.
Čtěte také
S traumaty na těle i duši, jež si s sebou z Iráku přiváží, stojí před zásadním rozhodnutím. Má zveřejnit skutečnost, že se zbraně norské výroby dostaly do rukou teroristů? Nebo držet jazyk za zuby a chránit zaměstnavatele své vlastní rodiny i hlavní zdroj daňových příjmů malého města? Rozhodne se pátrat po příčinách podezřelých machinací na vlastní pěst. Postupně tak odhaluje nečekaně širokou síť souvislostí i osobních vazeb, do které jsou vpleteni členové její rodiny, místní média i vrcholní političtí představitelé. A Oda tuší, že s každým dalším krokem se její jednání stává nebezpečnějším a že riskuje ztrátu blízkých, postavení a dokonce i osobní cti.
Čtěte také
Původní seriál Made in Norway napsal pro norský rozhlas Vegard Steiro Amundsen a zpracování se setkalo nejen s ohlasem domácích posluchačů, ale rezonovalo, vzhledem k naléhavosti zpracovávaného tématu i atraktivní formě, i v mezinárodním kontextu. Tvůrci obdrželi ocenění pro nejlepší rozhlasový seriál Prix Europa 2020.
Režisér Aleš Vrzák spolupracoval při přípravě české čtyřdílné verze s mistrem zvuku Tomášem Pernickým a hudebním designérem Janem Trojanem a společně vytvořili působivý obraz napínavé výpravy za pravdou do temných zákoutí společnosti i vlastního svědomí. Zásadní podíl na přesvědčivosti příběhu mají pochopitelně také herečtí představitelé. Petra Bučková obdařila Odu Skarovou temperamentem, odvahou a vnitřní naléhavostí, ale ponechala hrdince i prostor pro bolest, úzkost či nejistotu, které odvážné jednání doprovázejí jako temný stín. Výrazné charaktery vytvořili i Jan Dolanský jako kapitánčin blízký přítel, poručík Munkebye, Jan Vlasák v roli otce či Dana Černá a Aleš Procházka jako ministři norské vlády.
Spektrum postav, které procházejí Odiným příběhem, je ale právě tak široké a pestré, jak ho známe z každodenního života – jako by je nic mimořádného nepředurčovalo k tomu, že se stanou součástí výjimečných událostí…
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.