Za to, že žijeme na Spořilově, může hudba. Spořilovští muzikanti – v domcích, v kostele, v zahradách i ve škole

Spořilovští muzikanti II. – violoncellista Jiří Bárta

Violoncellista Jiří Bárta se spolu s rodiči přestěhoval na starý Spořilov z paneláku, který měl na zahradní město výhled.

Violoncellista Jiří Bárta se spolu s rodiči přestěhoval na starý Spořilov z paneláku, který měl na zahradní město výhled. Ke koupi a úpravám domu pomohly peníze, které měl jeho otec – architekt „schované“ v Německu. Však se taky někteří Spořilováci dívali na nové obyvatele s trochou podezření. Nakonec sem ale rodina zapadla a se sousedy se spřátelila.

„Tak třeba pan inženýr Černík, to byl fanda do hudby, navíc úžasně sečtělý člověk. Nebo Hlaváčkovi, i s těmi jsme vycházeli skvěle. Vedle nás bydlel pan řídící, který měl starou aerovku. Když startoval, všechno se zahalilo do modrého dýmu. To bylo krásné. Oproti tomu tu žil jiný soused, když jste nechali auto zaparkované u jeho domu, našli jste ráno ulomené stěrače. To ale byla výjimka,“ vzpomíná renomovaný muzikant. Vybavuje si i králíky ve spořilovských zahradách, kohouty a slepice, a taky včely z úlů zmíněného pana řídícího.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.