Vladimír 518: Dokument Architektura ČSSR 58–89 je příběh lidí, kteří v nesvobodném prostředí dělali svobodnou architekturu
Budova Federálního shromáždění, Nová scéna, plavecký stadion v Podolí nebo hotel Thermal v Karlových Varech… pro někoho ikonické, ale i vášnivé spory vzbuzující stavby nedávné historie. Do kin tento týden vstupuje první film, který uceleně mapuje československou architekturu druhé poloviny 20. století s názvem Architektura ČSSR 58–89. Stojí za ním režisér Jan Zajíček a také Vladimir 518, zejména jako autor námětu a kreativní producent.
Je to dlouholetý mnohovrstevnatý projekt. Samotné téma je mnohovrstevnaté, rezonuje v něm několik generací, mnoho různých stylů, fenoménů…
Čtěte také
Jak se u Vladimíra 518 rodil vztah k architektuře doby socialismu? „Jako se to vyvíjí u mě, tak se to vyvíjí u nás u všech. Někteří z nás se v tom období narodili, jiní se narodili do situace, kdy jsme ty budovy zdědili po minulých generacích… Každý z nás si musí vztah k tomuto období, k této stavební kultuře, vyřešit. A to je trochu i leitmotiv celého projektu. Najít nějaký zdravý, objektivní vztah,“ říká a dodává: „U mě se to rodilo v podobných vášních jako se to rodí v celé společnosti. Jako dítě jsem to velmi neměl rád. Pamatuji si, že mě ty baráky velmi provokovaly, ale od provokace je už jen velmi malý krok k zájmu. Většinou to tak chodí, že provokace nebo nenávist znamená určitý typ zájmu.“
Poslechněte si celý rozhovor s Vladimírem 518 o tom, jak na dokument reagují diváci a divačky nebo třeba o tom, proč by se lidé měli zajímat o architekturu.
Stejně jako nelze dnešní dobu rozklíčovat černobíle, tak se to týká i té předrevoluční.
Související
-
Chci zmapovat modernistickou architekturu po celém světě a nebojím se zazvonit, říká Adam Štěch
2500 fotografií z více než 40 zemí světa bude k vidění ve vídeňském muzeu MAK. Vystavovat je zde bude teoretik architektury a designu Adam Štěch.
-
Zbourali výdech z metra! Proč nám architektura 80. let není po chuti?
Saša Michailidis se ptá starosty Prahy 3 Michala Vronského z TOP 09 a historičky architektury z ČVUT Veroniky Vicherkové.
-
Obchodní domy typu Kotva jsou mrtvé, musí hledat novou funkci, říká architektka
Saša Michailidis se ptá architektky a historičky architektury Lenky Popelové z Fakulty stavební ČVUT a architekta Pavla Smětáka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.