Vladimír 518: Dokument Architektura ČSSR 58–89 je příběh lidí, kteří v nesvobodném prostředí dělali svobodnou architekturu

4. listopad 2024

Budova Federálního shromáždění, Nová scéna, plavecký stadion v Podolí nebo hotel Thermal v Karlových Varech… pro někoho ikonické, ale i vášnivé spory vzbuzující stavby nedávné historie. Do kin tento týden vstupuje první film, který uceleně mapuje československou architekturu druhé poloviny 20. století s názvem Architektura ČSSR 58–89. Stojí za ním režisér Jan Zajíček a také Vladimir 518, zejména jako autor námětu a kreativní producent.

Je to dlouholetý mnohovrstevnatý projekt. Samotné téma je mnohovrstevnaté, rezonuje v něm několik generací, mnoho různých stylů, fenoménů…

Čtěte také

Jak se u Vladimíra 518 rodil vztah k architektuře doby socialismu? „Jako se to vyvíjí u mě, tak se to vyvíjí u nás u všech. Někteří z nás se v tom období narodili, jiní se narodili do situace, kdy jsme ty budovy zdědili po minulých generacích… Každý z nás si musí vztah k tomuto období, k této stavební kultuře, vyřešit. A to je trochu i leitmotiv celého projektu. Najít nějaký zdravý, objektivní vztah,“ říká a dodává: „U mě se to rodilo v podobných vášních jako se to rodí v celé společnosti. Jako dítě jsem to velmi neměl rád. Pamatuji si, že mě ty baráky velmi provokovaly, ale od provokace je už jen velmi malý krok k zájmu. Většinou to tak chodí, že provokace nebo nenávist znamená určitý typ zájmu.“

Poslechněte si celý rozhovor s Vladimírem 518 o tom, jak na dokument reagují diváci a divačky nebo třeba o tom, proč by se lidé měli zajímat o architekturu.

Stejně jako nelze dnešní dobu rozklíčovat černobíle, tak se to týká i té předrevoluční.

autor: nav
Spustit audio

Související