Nikolaj Vasiljevič Gogol: Pouť do Svaté země. Z dopisu ruského klasika příteli Žukovskému

16. duben 2022

V únoru 1848 podnikl Nikolaj Vasiljevič Gogol cestu do Palestiny a Jeruzaléma. Své bystré postřehy, dojmy a zážitky popsal v dopise svému příteli. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravila a slovem provází: Alena Zemančíková
Účinkuje: Lukáš Hlavica
Překlad: Danuše Kšicová
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2010

„Co dnes mohou například říci místa, kudy vedla bolestiplná Spasitelova cesta k místu ukřižování, když se to všechno ocitlo pod jednou chrámovou střechou včetně posvátného hrobu, Golgoty, místa, kde Pilát ukázal Spasitele shromážděnému lidu, obydlí velekněze, kam ho přivedli, i místa, kde byl nalezen kříž? Jak může zapůsobit na malířsky vnímavého básníka dnešní Judea s jejími jednotvárnými horskými hřbety připomínajícími nekonečné fádní vlny rozbouřeného moře?“ Gogolovy dopisy jsou většinou stručné, ale o to výstižnější. Bohužel mu pouť do Svaté země nedala to, po čem toužil – duchovní prozření.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...