Velkopáteční zastavení s Poledním koncertem a Ensemblem Tourbillon. Kantáta Membra Jesu nostri Dietricha Buxtehuda

15. duben 2022

Velikonoční den Eurorádia. Zpívají Céline Scheen, Barbora Kabátková, Damien Guillon, Ondřej Holub a Jaromír Nosek. Hraje Ensemble Tourbillon, řídí Damien Guillon. Dietrich Buxtehude: Membra Jesu nostri. Záznam koncertu z kostela sv. Šimona a Judy v Praze z 15. 2. 2022. Připravila Alena Maršíková Michálková.

Rozjímání o umučení Ježíše Krista letos zprostředkuje hudba severoněmeckého mistra Dietricha Buxtehuda. Proslulý varhanní virtuos zkomponoval pro Gustava Dübena, královského kapelníka ve Stockholmu, cyklus sedmi kantát na motivy středověké pašijové básně o sedmi částech zmučeného těla Kristova. Příběh utrpení se v jeho hudbě zhmotňuje v rovině oslavy a niterné radosti ze spásy, kterou přineslo celému světu. Unikátní koncert, na němž se po odmlce znovu představil soubor Ensemble Tourbillon, jsme zaznamenali 15. února 2022 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová