Velkopáteční zastavení s Poledním koncertem a Ensemblem Tourbillon. Kantáta Membra Jesu nostri Dietricha Buxtehuda

15. duben 2022

Velikonoční den Eurorádia. Zpívají Céline Scheen, Barbora Kabátková, Damien Guillon, Ondřej Holub a Jaromír Nosek. Hraje Ensemble Tourbillon, řídí Damien Guillon. Dietrich Buxtehude: Membra Jesu nostri. Záznam koncertu z kostela sv. Šimona a Judy v Praze z 15. 2. 2022. Připravila Alena Maršíková Michálková.

Rozjímání o umučení Ježíše Krista letos zprostředkuje hudba severoněmeckého mistra Dietricha Buxtehuda. Proslulý varhanní virtuos zkomponoval pro Gustava Dübena, královského kapelníka ve Stockholmu, cyklus sedmi kantát na motivy středověké pašijové básně o sedmi částech zmučeného těla Kristova. Příběh utrpení se v jeho hudbě zhmotňuje v rovině oslavy a niterné radosti ze spásy, kterou přineslo celému světu. Unikátní koncert, na němž se po odmlce znovu představil soubor Ensemble Tourbillon, jsme zaznamenali 15. února 2022 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...