Poklady z rozhlasového archivu, živé koncertování i rozhovory se zajímavými osobnostmi. Prožijte Velikonoce s Vltavou
Hluboce duchovní prožitky, vítání jara, dny, kdy se nikam nemusí… Tím vším mohou být Velikonoce. Ať už pro vás převažuje kterýkoli z těchto aspektů, můžete svátky strávit ve společnosti Vltavy. Její vysílání nabídne koncerty, hry i výjimečné pořady.
Výběr z programu
- 14. 4.
19:00 Mimořádný přímý přenos z Ostravy: Inspirace ptačím zpěvem - 15. 4.
8:00 Jan Neruda: Prosté motivy
9:00 Tomáš Halík: Čas prázdných kostelů /PREMIÉRA/
10:00 Hostem Vizitky Daniela Špinar, divadelní režisérka
12:05 Velikonoční den Eurorádia: Ensemble Tourbillon
15:00 Gabriela Preissová: Její pastorkyňa
16:30 Matoušovy pašije podle Benta Sorensena
20:00 Carl Loewe: Pašijové oratorium - 16. 4.
20:00 Oratorium Eliáš Felixe Mendelssohna - 17. 4.
12:20 Aleluja, živ buď nad smrtí slavný vítěz! Hraje Ensemble Inéga - 18. 4.
8:00 Neznámý známý pan Svěrák
10:00 Radomíra Sedláková, historička a teoretička architektury
15:00 Pavel Kyrmezer: Komedia nová o vdově
16:30 Jarní a velikonoční písně Evropy
Velký pátek otevřeme klasikou Jana Nerudy. Literárně-hudební pásmo Prosté motivy je složené z jeho veršů, v nichž se roční období prolínají s obdobími lidského života. A hlasy Jiřího Štěpničky, Igora Chmely, Ladislava Hampla a Evy Leimbergerové se zase prolínají s hudbou Musica Bohemica. V dopolední četbě nabídneme premiérový výběr ze souboru kázání Tomáše Halíka nazvaného Čas prázdných kostelů v jeho vlastní interpretaci.
I odpolední hra bude v duchu klasické české literatury. Studiová rekonstrukce inscenace Realistického divadla nabídne hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa. V osmdesátých letech ji natočil režisér Jiří Frehár s Miluší Šplechtovou v titulní roli.
Pozornost dostane i hudba. Konkrétně ta pašijová. V Poledním koncertu se setkáme se severoněmeckým mistrem Dietrichem Buxtehudem a jeho kantátou Membra Jesu nostri. Soudobou hudbu odpoledne zastoupí Matoušovy pašije dánského skladatele Benta Sorensena zaznamenané v katedrále v Oslo a v Koncertu klasika zazní Pašijové oratorium Carla Loewa.
Vrcholem Bílé soboty bude o den později Operní večer se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK. Zahraje dílo Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, který v něm zhmotnil životní příběh starozákonního proroka Eliáše, patrona řádu karmelitánů.
Pondělí přinese hodinové pásmo z krátkých povídek článků a postřehů Zdeňka Svěráka s hudební improvizací Přemysla Ruta. Petr Adler ho pro rozhlas připravil v 90. letech. Ještě o mnoho let hlouběji v rozhlasovém archivu zalovíme odpoledne, kdy nabídneme hru Pavla Kyrmezera Komedia nová o vdově. Uslyšíte Miloše Kopeckého, Josefa Kemra, Libuši Havelkovou a mnohé další.
Čtěte také
Po dobu velikonočních svátku máme v programu i řadu publicistických formátů. Ve svátečních Vizitkách si můžete poslechnout rozhovor s režisérkou Danielou Špinar, která se s koncem angažmá v Národním divadle rozhodla k výrazné životní změně, nebo s architektkou Radomíru Sedlákovou. A hravá hodinka z poezie Christiana Morgensterna je připravena v pondělí pod názvem Stříbroherka vpřed se hrne pobavit tvé vnitřní dítě.
Ať už se tedy budete oddávat kontemplaci, meditaci či jenom odpočinku, zapínejte k tomu Vltavu. A prožijte s ní krásné Velikonoce.
Nejnovější články
-
Pavel Kyrmezer: Komedia nová o vdově. Biblická hříčka ze 16. století ve skvělém hereckém obsazení
Uslyšíte Libuši Havelkovou jako chudou vdovu, Miloše Kopeckého jako nelítostného lichváře, Josefa Kemra jako jeho slitovného sluhu, Pavlínu Filipovskou a další.
-
Bourat stavby z předrevoluční doby? Nedělejme to, říká teoretička architektury Radomíra Sedláková
V Národní galerii založila sbírku architektury, svůj archiv jí věnovala nedávno zesnulá Alena Šrámková. O architektuře přednáší a přeje si, aby se na ni lidé chodili dívat.
-
Neznámý známý pan Svěrák. Koláž z krátkých povídek, článků a postřehů
Účinkují Zdeněk Svěrák, Přemysl Rut, Marek Eben a Marie Kratochvílová. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
-
Velikonoční zastavení s kardinálem Miloslavem Vlkem
Zazní hudba G. F. Händela, Antonína Dvořáka, W. A. Mozarta, Gustava Mahlera, Petra Ebena a dalších autorů. Roku 2010 připravil Petr Veber.
-
Velkolepý Mendelssohnův Eliáš rezonuje dnes stejně jako v roce 1845
V polovině listopadu minulého roku se v Karlových Varech uskutečnil 55. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, jedna z předních pěveckých soutěží na světě.
-
Hudba se má skládat tak, aby lidé chtěli poslouchat. Seznamte se s ukrajinským skladatelem Skorykem
Pocta ukrajinskému skladateli Myroslavu Skorykovi. Hraje Filharmonie Lvov, Ukrajinský národní symfonický orchestr a další.