Pavel Kyrmezer: Komedia nová o vdově. Biblická hříčka ze 16. století ve skvělém hereckém obsazení
Hříčka o jednom vymáhání dluhu zapůsobí jak jistou naivitou příběhu, tak kouzelným jazykem a zajímavě vykreslenými postavami. Ty ožívají především díky skvělému obsazení. Uslyšíte Libuši Havelkovou jako chudou vdovu, Miloše Kopeckého jako nelítostného lichváře, Josefa Kemra jako jeho slitovného sluhu, Pavlínu Filipovskou a další. „Ku potěšení v těchto těžkých časích všechněm chudým vdovám i sirotkům“ poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Scénická hudba: Jiří Smutný
Pavel Kyrmezer pocházel pravděpodobně z Banské Štiavnice. Působil jako učitel, městský písař ve Strážnici a na dalších místech na Moravě. Do Uherského Brodu přišel jako luteránský farář a později děkan v roce 1576. Po sporech s Jednotou bratrskou na čas z Brodu odešel. Vrátil se už nikoliv jako kněz, ale založil ve svém domě soukromou školu pro dívky, první svého druhu v zemi, a sám v ní vyučoval. Vztahy s Jednotou bratrskou se urovnaly a tak mohl ve městě zůstat až do své smrti v roce 1589.
Čtěte také
I když ve svých náboženských snahách úspěšný nebyl, z jeho pedagogického odkazu čerpal později i J. A. Komenský. Kyrmezer pozvedl úroveň výuky a předvedl veřejnosti žákovskou divadelní hru z místního prostředí. Právě v divadelní tvorbě spočívá největší odkaz Pavla Kyrmezera pro budoucnost. Reagoval na sociální a morální problémy, vyznačoval se samostatností námětů i osobitou koncepcí.
Téma z Bible použil pro hru Komedie nová o bohatci a Lazarovi (Praha 1566), kde se soustředil na vztah mezi bohatými a chudými a převedl tak biblický příběh paralelně do současnosti. Později uvedl opět hru se sociální tematikou Komedie nová o vdově, kterouž Pán Bůh přepodivným způsobem skrze Elizea proroka od věřitele jejího vysvobodil (Litomyšl 1573).
Jeho hry měly vesměs výchovné poslání a charakterizovalo je vedle aktuálnosti děje dobré vykreslení postav, dramatičnost dialogů i živost jazyka, který autor mistrně ovládal.
Související
-
Poklady z rozhlasového archivu, živé koncertování i rozhovory. Prožijte Velikonoce s Vltavou
Hluboce duchovní prožitky, vítání jara, dny, kdy se nikam nemusí… Tím vším mohou být Velikonoce.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.