Nedim Gürsel: Jeden den v Istanbulu
„Když píšu, píšu proto, že tím chci něco říct. Psaní je pro mě způsobem vlastní existence. Navzdory tomu, že už řadu let žiji v Paříži, píšu stále turecky. V současném globálním světě vnímám i literaturu jako celosvětovou.“ Esej tureckého prozaika a esejisty poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Prozaik, esejista, literární vědec Nedim Gürsel (nar. 1951) studoval francouzskou literaturu na Sorbonně, po vojenském převratu v roce 1980 se ve Francii usadil natrvalo. Žije v Paříži a přednáší současnou tureckou literaturu. V eseji s názvem Jeden den v Istanbulu evokuje ve vzpomínkách svůj někdejší život v milovaném městě na asijském břehu Bosporu. Jeho proustovsky laděné vzpomínky jsou plné zvuků a barev, literárních aluzí a tesknoty.
Nedim Gürsel debutoval jako čtyřiadvacetiletý sbírkou povídek Uzun Sürmüş Bir Yaz (Příliš dlouhé léto), která získala nejvyšší turecké literární ocenění, Cenu Ústavu pro turecký jazyk. Později byl autor obviněn, že v textu uráží tureckou armádu, a kniha byla zakázána. Podobně, tentokrát kvůli domnělé pornografii, se vedlo i další jeho knize Kadınlar Kitabı (Kniha žen). Mezi ve světě nejznámější Gürselovy tituly patří postmoderní historický román Boğazkesen (Dobyvatel) a próza Allah'ın Kızları (Alláhovy dcery), za niž byl v Turecku soudně stíhán kvůli údajnému hanobení náboženských hodnot lidu.
„Když píšu, píšu proto, že tím chci něco říct. Psaní je pro mě způsobem vlastní existence. Navzdory tomu, že už řadu let žiji v Paříži, píšu stále turecky. V současném globálním světě vnímám i literaturu jako celosvětovou,“ prozradil na sebe spisovatel.
Účinkuje: Jaromír Meduna
Překlad: Barbora Antonová
Připravila: Petra Kultová
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2018.
Připraveno ve spolupráci s Měsícem autorského čtení 2018.
Související
-
Gaye Boralioglu: Je Turecko mezi Východem a Západem mostem, nebo černou dírou?
Zamyšlení turecké prozaičky a scenáristky nad složitými vztahy Turecka a Evropy, nejednoznačným vztahem Východu a Západu i pozitivním vlivem literatury na dění ve světě.
-
Murat Uyurkulak: Literatura zvítězí!
O postavení literatury v Turecku, o pálení knih a pronásledování spisovatelů. Esej tureckého spisovatele a politického aktivisty čte Aleš Procházka.
-
Çiler Ilhan: Zamilované románky
Jako motto si zvolila Einsteinovu maximu „Všechno by mělo být co nejjednodušší, ale ne jednodušší.“ Poslechněte si esej turecké prozaičky a esejistky v podání Dany Černé.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.