Çiler Ilhan: Zamilované románky

2. listopad 2018

Turecká prozaička a esejistka Çiler İlhanová (nar. 1972) líčí okolnosti vojenského převratu v Turecku v roce 1980, píše o děsivém filmovém dokumentu Muka v Diyarbakirském vězení č. 5., o věznění novinářů a o svém vztahu k literární tvorbě. Její esej Zamilované románky poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Absolventka mezinárodních vztahů a politologie Bosporské univerzity v Istanbulu se poprvé blýskla v jedenadvaceti letech, kdy získala cenu poroty v prestižní literární soutěži pojmenované po spisovateli Yaşaru Nabim. Své krátké prózy však dlouho publikovala pouze časopisecky, teprve v roce 2006 vydala sbírku povídek Rüya Tacirleri Odası (Komnata obchodníků se sny). O čtyři roky později následovala další, pojmenovaná Sürgün (Exil), za niž mj. získala Cenu Evropské unie za literaturu.

V různých životních údobích pracovala jako hoteliérka, spisovatelka na volné noze a redaktorka, působila také jako PR manažerka luxusního hotelu Kempinski v Istanbulu. V současnosti je šéfredaktorkou turecké mutace časopisu Condé Nast Traveller. Jako motto si zvolila Einsteinovu maximu „Všechno by mělo být co nejjednodušší, ale ne jednodušší.“

Účinkuje: Dana Černá

Překlad: Petra Sedmíková
Připravila: Petra Kultová
Režie: Vlado Rusko
Natočeo v roce 2018.

Připraveno ve spolupráci s Měsícem autorského čtení 2018.

autor: kult
Spustit audio

Související