Nathaniel Hawthorne: Šarlatové písmeno. O vině, trestu, pomstě, puritánské morálce a (ne)schopnosti odpuštění
Poslechněte si strhující příběh ženy, která odmítá říct jméno otce svého nemanželského dítěte, a je proto veřejně odsouzena puritánským společenstvím. Věra Glatíková a Karel Höger v hlavní rolích dramatizace slavného románu, zasazeného do Nové Anglie 17. století. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Tvorbu amerického spisovatele Nathaniela Hawthorna (1804–1864) silně ovlivnila doba i místo, na kterém prožil většinu svého života. Narodil se v Nové Anglii, jeho předkové (ještě s příjmením Hathorne) patřili k prvním osadníkům východního pobřeží Severní Ameriky, kam dopluli v roce 1630. Rodištěm spisovatele se stalo město Salem, neblaze proslulé čarodějnickými procesy pořádanými puritány, v nichž sehrál důležitou úlohu jeden z jeho předků John Hathorne.
Právě potřeba vyrovnat se s účastí své rodiny ve fanatickém honu na čarodějnice podle některých literárních historiků nasměrovala Nathaniela Hawthorna na spisovatelskou dráhu. Vědomí hříchu silně zakořeněného v člověku i kritika puritánské víry se výrazně promítají do témat snad všech jeho literárních děl. V povídkách i románech proti sobě často stojí přísnými pravidly svázané a řízené společenství a vymykající se jedinec.
Podobně je tomu i v jeho nejslavnějším románu Šarlatové písmeno (The Scarlet Letter). Hlavní hrdinkou je Hester Prynnová, vdaná žena, která je svým manželem poslána z Evropy do Ameriky. Její manžel za ní má dorazit později. To se však nestane, po svém příjezdu na kontinent totiž Roger Prynne upadne do indiánského zajetí a postupem času začnou lidé věřit, že už nežije. Hester se tak stane prakticky vdovou a otěhotní s mužem, jehož identitu odmítá prozradit, i když je za to veřejně odsouzena a donucena nosit na prsou šarlatové písmeno na znamení cizoložství.
Po čase se Roger Prynne vrací z indiánského zajetí pod falešným jménem a s novou identitou (jako lékař). Rozhodne se pátrat po otci Hesteřiny nemanželské dcery, aby na něm uplatnil svou představu o spravedlnosti a především o pomstě.
Související
-
Rajchsmaršál a muzejní myš. O kunsthistoričce a špiónce, která zachránila obrazy ukradené nacisty
Poslechněte si příběh kunsthistoričky Rose Vallandové, která se odhodlala vzorovat Hermannu Göringovi a stala se nejvýznamnější francouzskou špiónkou v oblasti umění.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka