Michal Lázňovský: Rajchsmaršál a muzejní myš. Příběh kunsthistoričky a špiónky, která za války zachránila obrazy ukradené nacisty
Kdyby byla mužem, znal by ji celý svět. Poslechněte si pravdivý příběh kunsthistoričky Rose Vallandové, která se jednoho dne ocitla tváří v tvář nejbezohlednějšímu sběrateli umění Hermannu Göringovi, odhodlala se mu vzorovat a stala se nejvýznamnější francouzskou špiónkou v oblasti umění. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Uznání se Rose Vallandové dlouho vyhýbalo. Byla intelektuálkou, která se vypracovala z chudých poměrů, navíc lesbička, a ještě ke všemu nezkorumpovatelná. Osud kunsthistoričky Rose Vallandové se radikálně změnil na podzim roku 1940. Tehdy nacisté začali v pařížském muzeu Jeu de Paume shromažďovat umělecké sbírky uloupené židovským rodinám. Jednoho dne se tak ocitla tváří v tvář nejbezohlednějšímu sběrateli umění, Hermannu Göringovi. Zachránila pro svět tisíce uměleckých děl uloupených nacisty v okupované Francii. Díky tomu, že tajně evidovala ukradené umělecké předměty, bylo možné po válce zjistit jejich právoplatné vlastníky. Její zásluhy začínají být doceněny až dnes.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.