Michal Lázňovský: Rajchsmaršál a muzejní myš. Příběh kunsthistoričky a špiónky, která za války zachránila obrazy ukradené nacisty
Kdyby byla mužem, znal by ji celý svět. Poslechněte si pravdivý příběh kunsthistoričky Rose Vallandové, která se jednoho dne ocitla tváří v tvář nejbezohlednějšímu sběrateli umění Hermannu Göringovi, odhodlala se mu vzorovat a stala se nejvýznamnější francouzskou špiónkou v oblasti umění. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Uznání se Rose Vallandové dlouho vyhýbalo. Byla intelektuálkou, která se vypracovala z chudých poměrů, navíc lesbička, a ještě ke všemu nezkorumpovatelná. Osud kunsthistoričky Rose Vallandové se radikálně změnil na podzim roku 1940. Tehdy nacisté začali v pařížském muzeu Jeu de Paume shromažďovat umělecké sbírky uloupené židovským rodinám. Jednoho dne se tak ocitla tváří v tvář nejbezohlednějšímu sběrateli umění, Hermannu Göringovi. Zachránila pro svět tisíce uměleckých děl uloupených nacisty v okupované Francii. Díky tomu, že tajně evidovala ukradené umělecké předměty, bylo možné po válce zjistit jejich právoplatné vlastníky. Její zásluhy začínají být doceněny až dnes.
Související
-
Meda Mládková. Osudová setkání velké české mecenášky
Za svůj 102 let dlouhý život se Medě Mládkové podařilo mimo jiné učinit z Františka Kupky světoznámého umělce a otevřít na pražské Kampě oceňované muzeum.
-
Za Medou Mládkovou. Poslechněte si rozhlasové vzpomínky uznávané mecenášky umění
Její osud byl výjimečný. Odehrával se v pěti zemích a na dvou kontinentech, začal v rodině despotického otce a vyvrcholil v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.