Matija Lisičar: Nemocné svědomí. Povídky z nejvýznamnější sbírky chorvatské moderny
Lisičarovy povídky vznikaly už před více než stoletím, v letech 1901 až 1910. I dnes ale dokážou posluchače pohltit svou kresbou povah jednotlivých postav i psychologickými detaily komplikovaných stavů a situací, kterým hrdinové povídek čelí. Příběhy se většinou se odehrávají Lisičarově rodném Dubrovníku a jeho okolí. Opakují se v nich dva motivy – láska a návrat. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Chorvatský spisovatel Matija Lisičar (1877–1939) měl pestrý život. Byl absolventem námořnické školy a živil se i jako mořeplavec. Vystudoval práva a působil jako advokát v Sisaku a léta pak jako notář v Záhřebu. Zlákala ho i politika, v roce 1919 byl jmenován hejtmanem Bjelovarsko-križevackého kraje, ale zklamán politickými poměry po sedmi měsících z funkce odstoupil.
Nemocné svědomí
V titulním příběhu Lisičarovy sbírky stupňují mylná obvinění v mladém muži úzkost, která se mění v duševní trauma s tragickými následky.
Zničený talent
Starý námořník Marko, který vozí zájemce loďkou po řece Rijece, vypráví o svém synovi. Ivan byl obdařen velkým malířským talentem. Ten se ale na malé vsi plné pověrčivých lidí nakonec stává jeho prokletím.
Potrhlý Stojan
Malý Woldemar zemřel a jeho rodiče se snaží vyrovnat s jeho odchodem. Matka oplakává svého jedináčka a ve vzpomínkách se vrací do mládí, kdy si svůj budoucí život představovala zcela jinak.
Strach
Do Dubrovníku se po létech strávených v cizině vrací dobrodruh a světoběžník Rado. V Peru se živil jako lovec indiánů a po nálezu diamantů pohádkově zbohatl. Pro Radova někdejšího spolužáka z gymnázia a kamaráda ale jeho návrat nevěstí nic dobrého.
Lopudský sirotek
Bohémský student práv se vrací ze školy domů do jižní Dalmácie. Za nevázaný život ve Vídni mu rodiče vyměřili trest: v osamělém rybářském domku v zátoce rodného ostrova Lopud se bude během prázdnin věnovat studiu trestního práva. Moře, útes a milostnou legendou opředený nedaleký ostrov ale probouzí zcela jiné představy.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka