Marie Stryjová: Pokojík. O hledání zaměstnání, bydlení i místa v životě

Vypráví příběh studentky Leny, která se po ukončených studiích nemůže uplatnit ve svém oboru. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Pro rozhlas připravila a čte: Jana Franková
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: 2011

Marie Stryjová (1931–1977) je jednou z výrazných, a přece skoro zapomenutých osobností, na které jsou zpřetrhané dějiny české literatury bohaté. Pokojík psala v rozmezí let 1964–1967, v období, kdy žila víceméně spokojeným rodinným životem, tedy s odstupem zhruba deseti let od bolestných zážitků, které popisuje.

Autobiografická novela Pokojík (nakl. Eman, Benešov 2009) se odehrává během druhé poloviny padesátých let 20. století v Praze a vypráví o hledání místa k životu a zároveň o nemožnosti sžít se s mašinerií socialistického provozu prosáklého nejen ideologií, ale též maloměšťáckou povrchností. Postupně a neokázale se odkrývá existenciální naléhavost příběhu.

Jana Franková Doležalová

Poetika Pokojíku plyne především z dovedné literární skladby a způsobu, jakým autorka odposlouchala jazyk svých současníků a jak s jeho pomocí charakterizuje postoje jednotlivých postav.

Četbu na pokračování uvádíme v rámci celoročních oslav 90. výročí založení DRDS: text připravila a čte Jana Franková.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.