Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia

28. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Zářivé dítě. Příběh o Marii Curie a radiu | Foto: Profimedia

Eva Blechová: Zářivé dítě

Marie Curie-Sklodowská (1867–1934) byla polsko-francouzská vědkyně, průkopnice v oblasti radioaktivity a první žena, která získala Nobelovu cenu. Společně se svým manželem Pierrem Curie objevila prvky polonium a radium, přičemž její práce zásadně přispěla k pochopení radioaktivity jako fyzikálního a chemického jevu. Byla první osobou, která získala Nobelovu cenu ve dvou odlišných vědních oborech – fyzice (1903) a chemii (1911). 

Hrají: Klára Suchá, Petr Uhlík, Natália Drabiščáková, Jakub Žáček, Jan Vondráček,  Anna Kubišta, Guillaume Narguet, Maria Gnilka-Somerlik, Martin Severýn a Richard Kulczycki
Dramaturgie: Klára Novotná
Zvuk: Dominik Budil
Zvukový design: Jan Trojan
Hudba: Jan Trojan
Režie: Natália Deáková
Premiéra: 28. 1. 2025
Produkce: Dana Reichová
Poděkování za odborné konzultace doc. RNDr. Jiřímu Dolejšímu, CSc. a Mgr. Janu Vomlelovi.

Na začátku 20. století společnost fascinovala Marie Curie jako žena-vědkyně. Její důslednost, oddanost odbornému výzkumu a profesní spolupráce s manželem Pierrem se ocitly v centru pozornosti médií. Stejně ohromující byl pro veřejnost nový chemický prvek – radium.

Marie Curie-Skłodowská a Pierre Curie ve své laboratoři v Paříži

Propuklo „radiové šílenství“ a zářící zázrak se stal všudypřítomným a všemocným artiklem. Prodávala se radiová zubní pasta, krém na obličej nebo léčivé polštářky, radium se přidávalo do potravin, medikamentů i spotřebního zboží. George Bernard Shaw psal: „Svět se zbláznil do rádia, které podněcuje naši důvěřivost přesně tak, jako zjevení v Lurdech podněcovala důvěřivost římských katolíků.“

Ničeho na světě se není třeba bát, je jen třeba všemu porozumět.
Marie Curie

Prvotním nadšením však začaly prostupovat obavy z možných negativních účinků radioaktivního záření, které vyvrcholily aférou známou jako „Radium Girls“. Dělnice  v několika továrnách v Americe, které malovaly radioaktivní barvou ciferníky hodinek, používaly ústa pro vytvarování štětce namočeného v barvě. U dívek se projevila vážná onemocnění, často se smrtelnými následky.

Čtěte také

Teprve postupně tak svět začal hledat rovnováhu mezi přínosy a riziky nového objevu. Jejich hraničních podob v podobě vynálezu atomové bomby či využití radiace při léčbě nádorových onemocnění už se Marie Curie nedožila. Vysoké dávky ionizujícího záření, kterým byla dlouhodobě vystavena, přispěly pravděpodobně k jejímu předčasnému úmrtí v roce 1934 na aplastickou anémii.

Dodnes však zůstává ikonou vědy a inspirací pro všechny, kdo usilují o pokrok a objevování nových hranic lidského poznání. Její příběh zároveň otevírá otázky, které časem neztratily nic ze své naléhavosti. Co jsme ochotni obětovat ve jménu vědeckého pokroku? Dokážeme kontrolovat síly, které jsme sami vypustili do světa? A je lidstvo připraveno nést důsledky svých objevů?

Eva Blechová: Zářivé dítě (ukázka)

Související