Na generaci dětí i rodičů se snažím dívat poctivě. Ze srážky jejich pravd pramení humor, říká filmový režisér Tomáš Pavlíček

15. listopad 2023

Na gymnáziu byl domovem Tomáše Pavlíčka biograf Svět, kde „viděl skoro všechno“, a s kamarádem pak na domácí kameru točil krátké filmy. U kinematografie na radu svého otce zůstal a dnes má tento pětatřicetiletý absolvent Katedry režie na FAMU za sebou tři celovečerní filmy, přičemž v aktuální napínavé komedii Přišla v noci září divadelní herečka Simona Peková. Proč Pavlíčkovi lidé říkají, že je mentálně výrazně starší? I o tom mluvil s Ondřejem Cihlářem.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.