Myšlení obrazem. Vizuální události Miroslava Petříčka v Galerii hlavního města Prahy
Už několik desetiletí se přední český filozof Miroslav Petříček zabývá reflexí vizuálního umění a své zkušenosti a myšlenky shrnul v knize Myšlení obrazem. Průvodce současným filosofickým myšlením pro středně nepokročilé. A právě tato publikace se stala podnětem pro vznik výstavy Myšlení obrazem. Vizuální události Miroslava Petříčka, kterou právě otevřela Galerie hlavního města Prahy.
Rozsáhlý projekt připravovaný několik let představuje formou cesty a nenadálých setkání práce více než čtyřicítky současných umělců různých generací.
Ideální divák by se podle mě neměl bát najít něco, u čeho se skutečně zastaví a začne přemýšlet, proč se u toho zastavil.
Miroslav Petříček
„Pro mě je to výzva, pokusit se ukázat hranice filosofického myšlení aniž bych si myslel, že umění to může nahradit. Důležité je, že v okamžiku, kdy si pojmové myšlení uvědomuje svoje hranice, tak hledá něco, co se sebou má udělat, aby se mohlo, jak říkal třeba Adorno, stát výrazem. Ale k tomu nutně potřebuje konfrontaci s něčím, co je jiné než pojmové myšlení. Proto je umění strašně důležité,“ říká profesor Miroslav Petříček.
Čtěte také
Podle čeho profesor Petříček své texty na výstavu vybíral?
„Řídil jsem se zásadou, že jsou texty, kterým nerozumím, a jsou obrazy, o kterých se dá říct, že jim taky nerozumím. A když ten text, kterému nerozumím, postavím vedle obrazu, o kterém si myslím, že mu nerozumím, tak mám pocit, že se začnou navzájem osvětlovat,“ vysvětluje.
Poslechněte si celý rozhovor o výstavě nejen s filosofem Miroslavem Petříčkem, ale i s kurátorkou výstavy Jitkou Hlaváčkovou a s iniciátorkou a spoluautorkou koncepce projektu – abstraktní malířkou Kateřinou Štenclovou.
Související
-
Každý člověk je jistým způsobem sběratel. Krištof Kintera a Denisa Václavová vystavují v Prostoře
Kurátorský cyklus přišel s novým originálním nápadem –nepředstavuje umělce prostřednictvím jejich děl, ale toho, co sami vlastní – tedy prostřednictvím jejich sbírky.
-
Viktor Pivovarov vystavuje Mezi já a já. Trochu kartonový deník, trochu hudba pro děti
Čas od času překvapuje veřejnost svými obrazovými cykly s výrazně autobiografickými rysy, zvláštním melancholickým humorem a s existenciálními i erotickými podtexty.
-
Nutíte nás nezapomínat. Leica Gallery hledá asociaci mezi událostmi roku 1968 a válkou na Ukrajině
Výstavu dokumentárních fotografií z 21. srpna 1968 a dalších dní okupace připravila pro pražskou Leica Gallery fotografka a kurátorka Dana Kyndrová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.