Nutíte nás nezapomínat. Výstava fotografií v Leica Gallery hledá asociaci mezi událostmi roku 1968 a současnou situací na Ukrajině

„Co Čech, to muzikant. Co Rus, to okupant.“ Fotografka a kurátorka Dana Kyndrová vysvětluje své hlavní pohnutky pro uspořádání výstavy Nutíte nás nezapomínat
Výstavu dokumentárních fotografií z 21. srpna 1968 a dalších dní okupace připravila pro pražskou Leica Gallery fotografka a kurátorka Dana Kyndrová. Vybrala na ni přes sedmdesát dokumentárních fotografií Miloně Novotného, Jiřího Všetečky, Jovana Dezorta, Miroslava Hucka nebo Dagmar Hochové.
Vstup půlmilionové armády pěti států Varšavské smlouvy na území Československa v srpnu 1968 tvrdě a bezohledně ukončil takzvané pražské jaro. Tyto události, v souvislosti se současnou situací na Ukrajině, připomíná výstava dokumentárních fotografií nazvaná Nutíte nás nezapomínat, kterou pro Leica Gallery Prague připravila fotografka a kurátorka Dana Kyndrová.
„Bylo mi třináct let. V noci, asi ve čtyři ráno, nám někdo zatelefonoval, že jsou tady Rusové. Takže moje máma – fotografka – vyrazila do ulic, když se rozednělo. Já jsem s tátou jezdila autem po Praze. Bral mně třeba na Hradčany a říkal: ‚Všechno si to zapamatuj!‘ Skončili jsme potom v té Vinohradské třídě, kde to bylo dramatické. Takže si pamatuju, jak na mne otec řval ‚K domu!‘ a já jsem běžela tou ulicí dolů. Plakala jsem, protože to bylo všechno příšerný...“ vzpomíná na vlastní zážitky z 21. srpna 1968 Dana Kyndrová.
Související
-
Co je to umění? Nejvýznamnější východoevropský konceptualista D. Raša Todosijević vystavuje v GHMP
Díla Raši Todosijeviće mohou zájemci zhlédnout na výstavě s názvem Was ist Kunst? v pražském Domě u Kamenného zvonu do 17. září.
-
Měníme ulice v otevřené galerie. Festival Sculpture Line představuje sochy předních tvůrců
6 států, 24 měst, 80 instalací a celkem 43 umělců. Řeč je o Mezinárodním sochařském festivalu Sculpture line. Naše hlavní město návštěvníkům nabízí celkem 35 instalací.
-
Hra s barvou i sarkastický humor. Villa Pellé představila dosud nepředstavená díla Lubomíra Typlta
Malíř a grafik Lubomír Typlt je umělec, pro kterého je tvorba především prozkoumáváním nových možností malby. Výstavu názvem Levitace připravila Galerie Villa Pellé.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.