Od dětství miluji barvy, zachycuji jejich energii, říká malířka Kateřina Štenclová. Pigmenty z celého světa dostala jako svatební dar

26. červen 2023

Občas se jí v tramvaji podaří omylem vyfotit kus nohy. Nepovedený snímek se stává základem obrazu; často výrazně barevného, vždy abstraktního, zachycujícího pohyb, prostor i čas. Důležitým tématem v tvorbě Kateřiny Štenclové je i svoboda, ostatně pro malbu se tahle absolventka AVU rozhodla i díky možnosti tvořit samostatně. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou ale mluvila i o spolupráci s filozofem Petříčkem a o vztahu k jazzové hudbě, jíž dělá její manžel František Kop.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.