Moji hrdinové v písních

25. květen 2015

Praha je zlatá loď.

Poslouchejte na Vltavě od 25. května 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Písně o Praze často s osobními příběhy jejich tvůrců. Tak například Praha magická Vladimíra Merty byla legendární píseň zakázaná minulým režimem. Madame Praha Vlastimila Třešňáka má trochu ucouranou vlečku, ale stejně je krásná. Hlavní město je prostě hrdinou - i antihrdinou - mnoha písní od nepaměti až do současnosti.

Postřehy o Praze jsou radostné či ironické, ale také kritické až apokalyptické, a srovnání nejrůznějších přístupů je velmi zajímavé.


Připravil: Jan BurianRežijní spolupráce: Alena Zemančíková

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.