Moji hrdinové v písních

03353723.jpeg

Hádala se duše s tělem.

Poslouchejte na Vltavě od 6. dubna 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví postupně v jednom článku také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


O velikonočním pondělí, které je po Kristově zmrtvýchvstání svátkem lidovým, kdy se obnovuje plodnost, se za hrdiny podíváme do písní lidových ze sbírky Františka Sušila. Zazpívá je Jaroslav Hutka. Na závěr uslyšíme ještě libereckého písničkáře Karla Diepolda, který přes všechnu bídu světa věří na zázrak.

V úterý se budeme zabývat tím, jak to bylo v ráji a k tomu nám svoji verzi příběhu sdělí evangelický farář a zastánce všech chudých a ztracených existencí (včetně zvířat) Svatopluk Karásek. K jeho názoru na ženy dodá svoji verzi toho, jak to bylo s Evou, Karel Diepold.

Evangelický farář Miloš Rejchrt složil několik písní, které se dodnes zpívají v kostele při bohoslužbě, a nahrál je se skupinou Berani. Středa bude patřit jim a uslyšíme je zpívat o ostnatém drátu a božích kleštích i píseň, která je vyznáním víry oficiálního kněze, poslušného příkazů mocných a trpícího všelijakými výstřednostmi jakéhosi Nazaretského. Svatopluk Karásek patřil v normalizaci mezi hrdiny radostného a normálního života. Nacházeli u něj útočiště všelijak ponižovaní, a nejen útočiště, ale i humor a radost ze života. K evangelíkům patří nejen farář Karásek, ale zejména reformátor Jan Hus: o něm se bude zpívat také.

K víře patří i pochybnosti a vědomí hříchu - a pro ty se hodí pátek. Jiří Smrž se modlíOtče náš vezdejší, dej, ať jsme lepší. Karel Vepřek zpívá o tom, že je možné i najít smíření, a písní Do ráje spor duše s tělem uzavře její autor a průvodce celým cyklem o písňových hrdinech Jan Burian.


Autor: Jan Burian Režijní spolupráce: Alena Zemančíková

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby